Andrzej Lepper - grób
Ryszard Hołubowicz/Wikipedia/(CC BY-SA 3.0)
Autor Aneta Wasilewska - 1 Listopada 2020

Widok grobu Andrzeja Leppera zapiera dech w piersiach. Słowa wyryte na nagrobku zapadają w pamięć

Dziś z okazji święta zmarłych, które odbywa się inaczej niż dotychczas, przypominamy sobie tych, których z nami już nie ma. Jedną z osób, która odeszła przed laty, jest Andrzej Lepper. Widok jego grobu zapiera dech w piersiach, a słowa, które się na nim znajdują, oddają wszystko.

Andrzej Lepper był jednym z najbardziej znanych polityków. Założyciel i pierwszy przewodniczący partii "Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej" odszedł 5 sierpnia 2011 roku w Warszawie, a jego śmierć była wyjątkowo niespodziewana.

Śmierć Andrzeja Leppera

Nikt nie przypuszczał, że piątego sierpnia 2011 roku w mediach pojawi się wiadomość, że nie żyje Andrzej Lepper. Informacje o śmierci polskiego polityka spadły na wszystkich jak grom z jasnego nieba. Przypomnijmy, Andrzej Lepper został odnaleziony martwy w biurze swojej partii w Warszawie. Polityk był powieszony. Niemalże natychmiast pojawiły się doniesienia, że przyczyna jego śmierci jest zupełnie inna, niż przekazała to policja.

Funkcjonariusze, a także śledczy, którzy zajęli się sprawą śmierci Andrzeja Leppera, stwierdzili, że polityk popełnił samobójstwo. O tym, że teoria ta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, głośno wypowiadał się popularny jasnowidz, Krzysztof Jackowski, osobisty znajomy szefa Samoobrony.

- Nasza ostatnia rozmowa miała miejsce mniej więcej dwa tygodnie przed jego śmiercią. Nic nie wskazywało na to, że Andrzej Lepper jest załamany. Był wtedy optymistycznie nastawiony do życia, opowiadał, że prowadzi bardzo poważne rozmowy z dwójką polityków, którzy mogliby stworzyć z nim pewien sojusz, cały czas wierzył, że się podniesie - zdradził Jackowski.

Grób Andrzeja Leppera

Andrzej Lepper po śmierci został pochowany na cmentarzu w Krupach w województwie zachodniopomorskim. Pogrzeb szefa Samoobrony miał miejsce 11 sierpnia 2011 i miał charakter państwowy. Na pogrzebie zjawiło się wiele osób z całego kraju, którzy chcieli uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu polityka.

Każdego roku w rocznicę śmierci polityka na jego grobie składane są kwiaty przez jego współpracowników.

- W dniu 09.08.2020 r. odprawiona została Msza Święta o godz. 13:00 na cmentarzu w Kościele Parafilanym w Krupach upamiętniająca śmierć przywódcy Samoobrony Śp. Andrzeja Leppera. Udział w uroczystościach wzięły delegacje poszczególnych województw ze sztandarami, które złożyły na grobie Śp. Andrzeja Leppera pamiątkowe wiązanki - przekazano na stronie samoobrona.net.pl, gdzie zamieszczone zostały zdjęcia z tego wydarzenia.

- Jak co roku pamiętam o koledze Andrzeju Lepperze i dzisiaj bylem przy jego grobie z asystentką Żanetą Prucnel w Krupach, gdzie złożyliśmy kwiaty. Były też osoby z Wrocławia, Szczecina, Czaplinka, Białogardu i Koszalina - taki wpis Stefana Romeckiego, pojawił się w mediach społecznościowych w 2019 roku w okresie rocznicy śmierci Leppera.

Pod wpisem Romeckiego zobaczyć można zdjęcie, którym podzielił się jeden z internautów. Widać na nim grób zmarłego i piękne słowa, które zostały wyryte obok. "Kto Cię znał, ten Cię wspomni. Kto Cię kochał, nie zapomni...".

Andrzej Lepper

fot. Facebook/Kamil Barwinek

Źródło: Facebook, Samoobrona. net. SE

Następny artykuł