agroturystyka
rolnikinfo.pl
Autor Magdalena Więckowska - 29 Stycznia 2021

Rolnicy pod tarczą dla hotelarstwa? MRiRW chce rządowej pomocy dla agroturystyki

Agroturystyka, podobnie jak branża hotelarska i gastronomiczna, znajduje się w niemałych opałach. Wszystko przez obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa. 19 stycznia 2021 roku uchwalono rządową tarczę dla turystyki, w której jednak nie uwzględniono gospodarstw agroturystycznych. Jak podał portal zakopane.naszemiasto.pl pismo w tej sprawie do wicepremiera Gowina wystosowała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

Agroturystyka nie została uwzględniona w tarczy dla branży hotelarskiej, ponieważ rolnicy prowadzący niewielkie gospodarstwa agroturystyczne nie muszą zakładać firm.

Nie będzie tarczy dla agroturystyki?

19 stycznia 2021 roku rząd uchwalił tarczę branżową dla turystyki. Jest ona adresowana do hotelarzy, pilotów wycieczek, szkół narciarskich i osobom, które prowadzą niewielkie biznesy z wynajmem kwater krótkoterminowych.

Kwestia w tym, że rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne teoretycznie również mogą być określani jako drobni kwaterowcy - problem jednak w tym, że ich działalność w tym wymiarze jest określana przez prawo jako zajęcie dodatkowe, a nie główne źródło przychodu.

Zgodnie z polskimi zapisami prawa rolnicy chcący prowadzić gospodarstwo turystyczne nie muszą rejestrować nowej firmy, jeśli będą wynajmowali krótkoterminowo do pięciu pokoi w swoim gospodarstwie.

Niemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASFNiemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASFCzytaj dalej

Do tej pory rozwiązanie to miało zasadnicze plusy, jednakże w obliczu objęcia tarczą branżową te same zapisy prawne obróciły się przeciwko rolnikom.

Pismo od wiceminister rolnictwa Anny Gembickiej

Wkrótce po uchwaleniu i publicznym ogłoszeniu zapisów tarczy branżowej dla turystyki podniosły się głosy ze środowiska agroturystyki. Sprawa została opisana m.in. przez Gazetę Krakowską. Ponadto do resortu rolnictwa pismo wystosował prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne - Wiesław Czerniec.

Po niemałym zamieszaniu w branży i w mediach nad kwestią pochyliły się osoby z kręgu resortu rolnictwa. Jak podaje portal zakopane.naszemiasto.pl pismo do wicepremiera i ministra gospodarki napisała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

Czy można uznać to za światło w tunelu dla rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne? Sytuacja jest niezwykle trudna, a na jej temat wypowiedział się cytowany przez zakopane.naszemiasto.pl rolnik prowadzący agroturystykę w Białce Tatrzańskiej:

- My bowiem po pierwsze nie prowadzimy działalności gospodarczej (w sensie ustawowym), więc nie mamy z ZUSem nic wspólnego. Co więcej, w REGONACH jakie nadane są naszym gospodarstwom co prawda widnieje kod 55.20.Z, ale wpisany jako "działalność dodatkowa", a nie "przeważająca". Tą ostatnią jest produkcja rolno - zwierzęca, mimo że wielu z nas nie prowadzi fizycznie żadnych upraw tylko w całości żyje tylko i wyłącznie z turystów!

Czy rolnicy z gospodarstwami agroturystycznymi zostaną ujęci w tarczy dla turystyki? Wszystko zależy od stanowiska wicepremiera Jarosława Gowina. Na obecną chwilę brak jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: zakopane.naszemiasto.pl

Następny artykuł