agrounia
Jakub Kaminski/East News
Autor Magdalena Więckowska - 9 Stycznia 2021

Agrounia pyta premiera o 57 mld euro z Funduszu Odbudowy. "Społeczeństwo musi wiedzieć"

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak wystosował w imieniu ludności żyjącej w małych miastach i na wsiach pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planów rozdysponowania 57 miliardów euro z Funduszu Odbudowy przyznanego przez Unię Europejską.

Lider Agrounii poruszył w liście otwartym szereg zagadnień, których zaniedbanie w realny sposób obciąża polskie prowincje. Odniósł się nie tylko do codzienności rolników, ale też małych sklepów rodzinnych oraz wykluczenia aglomeracyjnego.

Agrounia pyta premiera

5 stycznia 2021 roku na facebookowym profilu Agrounii pojawił się wpis prezentujący list otwarty, jaki organizacja wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego. Przewodnie pytaniem listu dotyczyło tego, w jaki sposób rozdzielone zostaną pieniądze, które Unia Europejska przeznaczyła Polsce w ramach Funduszy Odbudowy. Na Facebooku możemy przeczytać:

Polsce zostało przyznane 57mld € w ramach Funduszu Odbudowy. Nie może być tak, że te pieniądze będą pieniędzmi widmo. Chcemy wiedzieć ile z tej sumy trafi na Polska wieś i do małych miast.

Poniżej wpisu znajdują się fotografie listu, który działacze Agrounii przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Warto przypomnieć, że Fundusz Odbudowy (FO) jest największym w historii Unii Europejskiej pakietem środków, które mają ożywić europejską gospodarkę.

Skandaliczne zachowanie wobec Emilki z Skandaliczne zachowanie wobec Emilki z "Rolnicy. Podlasie". Ciąg dalszy nękaniaCzytaj dalej

Fundusze mają być przeznaczone na naprawienie szkód gospodarczych i społecznych będących efektem pandemii koronawirusa. Ostatni etap negocjowania wysokości budżetu dla poszczególnych krajów członkowskich zakończył się 17 grudnia 2020 roku.

Agrounia na czele z Michałem Kołodziejczakiem wystosowała pismo do premiera, w którym zadaje kilka ważnych pytań, spośród których pada pytanie, jak duże środki zostaną zadysponowane na odbudowę służby zdrowia na prowincji, na walkę z wykluczeniem aglomeracyjnym, na ratowanie polskiego drobnego handlu, do rolników, na przywrócenie łatwego dostępu do tanich mieszkań, a także zlikwidowanie umów śmieciowych.

Opinie internautów

Duża część internautów poparła akcję Agrounii, pisząc w komentarzach pod postem:

Trzeba zacząć rozliczać rząd z każdego grosza! [pis. oryg.]

Pojawiły się też krytyczne słowa:

Zaraz zaraz, jakie pieniądze na wieś? Przecież Unia Europejska jest beee, zgnilizna europejska bee, Kaufland jest beee, a kasa z Unii już wam nie śmierdzi. Banda hipokrytow. [pis. oryg.]

Na obecną chwilę brak informacji o ewentualnej odpowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na list lidera Agrounii.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł