agrounia
Jakub Kaminski/East News
Autor Magdalena Więckowska - 14 Stycznia 2021

Agrounia żąda zmiany w kluczowej kwestii. Rozwiązanie ma poprawić stan rolnictwa w Polsce

Agrounia wystosowała 12 stycznia 2021 roku list do premiera Mateusza Morawieckiego z listą żądań dotyczących aktualnej sytuacji w Polsce. Jedną z kwestii, która pozostaje kluczowa dla stanu rolnictwa w Polsce jest ponowne otwarcie lokali gastronomicznych i hoteli.

Agrounia domaga się m.in. natychmiastowego otwarcia restauracji i hoteli, wskazując, że zawieszenie ich działalności negatywnie wpływa na kondycję polskiego sektora rolnictwa.

Agrounia i list do premiera

12 stycznia na facebookowym profilu Agrounii pojawił się wpis prezentujący kolejny list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Jeszcze niedawno organizacja rolnicza napisała inny list do szefa Rady Ministrów - pytając o cele, na jakie rozdysponowane będzie 57 milionów euro z Funduszu Odbudowy.

Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak, w liście do premiera wskazuje na dramatycznie niskie kwoty ziemniaków (od 0,2 zł do 0,35 zł), które dostają rolnicy w skupach, w porównaniu do cen rzędu 3,80 zł/kg w supermarketach. Działacz wskazał na rosnącą niesprawiedliwość w tym aspekcie.

Michał Kołodziejczak zaapelował do premiera o zmiany, mówiąc, iż to jest wyzysk, na który pan pozwala. Mało tego, przez przymykanie oczu wspiera pan takie działanie. Co więcej, wskazał również na fakt, iż producenci warzyw nie dostali ani złotówki z żadnej tarczy antykryzysowej, w przeciwieństwie do firm handlujących naszymi płodami rolnymi.

Fani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieFani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieCzytaj dalej

Żądanie ws. gastronomii i hoteli

Lider Agrounii w ostatnim akapicie listu do premiera Mateusza Morawieckiego dotknął kwestii związanej ze stanem gastronomii i hoteli, wskazując na bliskie więzy tych branży z sektorem rolnictwa. Wskazał, że jednym z czynników złego stanu rolnictwa w Polsce jest zawieszenie działalności hoteli, restauracji i pubów. Kołodziejczak napisał:

Żądamy, by hotele i restauracje zostały natychmiast otwarte, przynajmniej na takich samych zasadach, jak supermarkety spożywcze i budowlane.

Lider organizacji rolniczej przedstawił premierowi twarde zarzuty:

Pandemia i pańska nieudana walka z COVID-19 sprzyjają umacnianiu się wielkich korporacji. Najwięcej tracą polskie rodzinne firmy i rodzinne gospodarstwa, które dłużej nie przetrwają kryzysu, do którego pan doprowadza.

Na koniec listu Michał Kołodziejczak odwołał się przy tym do szefa resortu rolnictwa:

Czy pan Grzegorz Puda poinformował pana o dramatycznej sytuacji polskich rolników?

Na obecną chwilę brak odpowiedzi na list lidera Agrounii ze strony kancelarii premiera.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł