Agrounia - postulaty
Facebook/Agrounia
Autor Aneta Wasilewska - 30 Listopada 2020

Domagają się natychmiastowego wsparcia, bez niego będą strajkować. Agrounia przedstawiła swoje postulaty

Przedstawiciele Agrouni pojawili się dzisiaj w Warszawie na konferencji prasowej. Podczas spotkania zaprezentowana została "Piątka Agrounii. Rolnicy z Agrounii złożyli petycję w Kancelarii Premiera. Padło zapewnienie, że bez odzewu postulaty i zaproszenia na rozmowy, rolnicy znowu wyjdą na ulice. 

Podczas konferencji prasowej na Alejach Ujazdowskich przy Kancelarii Premiera Agrounia domagała się natychmiastowej pomocy rządu dla upadających dzisiaj gospodarstw. Przedstawiciele przekazali, że dzisiejsze dramatycznie niskie ceny drobiu, wieprzowiny i warzyw doprowadzają gospodarstwa rolne do bankructwa.

Agrounia ma swoją "piątkę"

Podczas dzisiejszego spotkania zostały przestawione następujące postulaty, które zostały określone, jako "Piątka Agrounii".

  • Odpowiedzialność rządu za własne błędy
  • Polska żywność priorytetem w sklepach
  • Koniec dyskryminacji polskich rolników w Europie
  • Zakaz likwidowania dochodowych gałęzi gospodarki
  • Zdrowa konkurencja na rynku. Koniec przewagi rynkowej kilku firm.

Podczas konferencji zwrócono uwagę na opłacalność produkcji, która obecnie jest wielkim problemem. Rolnicy z Agrounii zapewniali, że do każdego kilograma mięsa czy warzyw muszą dokładać

- Dzisiaj, żeby opłacało się świnie hodować, musimy otrzymać min. 4,50 zł/kg, kurczaki – 3,50 zł/kg, a ziemniaki przynajmniej 0,50 gr/kg - przekazał Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

Przedstawiciele Agrounii zapowiedzieli, że nie zamierzają iść na żadne ustępstwa jeżeli chodzi o żywność. Jak widać wyżej, jednym z postulatów jest to, by żywność była dobrze oznaczona. Co więcej, polskiej żywności powinno być w sklepie nawet 70 procent. Podczas konferencji Kołodziejczak wspomniał także, jakie obecnie są problemy ze sprzedażą ziemniaków.

- Polscy rolnicy nie mogą sprzedawać do UE ziemniaków, których my z Polski nie możemy wywieźć. Żeby przywieźć ziemniaki z Niemiec, wystarczy załadować na tira i ściągnąć, ale żeby wywieźć ziemniaki do Niemiec lub innego kraju Wspólnoty, my musimy zrobić stos dokumentów, co jest tak naprawdę niemożliwe i jest to dyskryminacja - przekazał.

Kolejny problem: brak pomocy covidowej

- Dziś polscy rolnicy nie otrzymali żadnej pomocy covidowej. Ponosimy tylko i wyłącznie straty. Polski rząd musi zrobić wszystko, aby zamrozić spłaty kredytów polskim rolnikom i przedsiębiorstwom. Dzisiaj polscy rolnicy nie mają z czego żyć - dodał lider Agrounii.

Przedstawiciele Agrounii podczas konferencji podkreślali, że rolnicy, patrząc na obecną sytuację, są na skraju wytrzymałości. Potrzebne są szybkie działania, które poprawią ich sytuację. Michał Kołodziejczak zapowiedział, że jeżeli rolnicy nie dostaną odpowiedzi od premiera z zaproszeniem do rozmów, zaczną strajkować.

Agrounia

fot. facebook/Agrounia

Następny artykuł