Andrzej Duda
commons.wikimedia.org / fot. Adrian Grycuk
Autor Magdalena Więckowska - 8 Stycznia 2021

Prezydenckie weto. Zwrot akcji dla resortu rolnictwa

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na weto w sprawie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. W wyniku jej uchwalenia do resortu rolnictwa miało być dołączone leśnictwo.

O decyzji prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała Kancelaria Prezydencka w piątek 8 stycznia 2021 roku. Od pewnego czasu słychać było o wątpliwościach, jakie miał prezydent w kwestii dołączenia leśnictwa do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Weto prezydenta Andrzeja Dudy

Jak poinformował w październiku 2020 roku Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, leśnictwo ma przejść pod zarząd Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Decyzje administracyjne miały tutaj związek z rekonstrukcją rządu i nowym podziałem obowiązków i kompetencji. W mediach pojawiły się informacje, jakoby prezydent Andrzej Duda miał co do szczegółów tego pomysłu wątpliwości.

Warto dodać, iż w opisywanej nowelizacji nie chodziło tylko o formalne dołączenie leśnictwa do resortu rolnictwa, lecz także przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poszczególnych ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.

Zdewastowali pasiekę, pszczoły zamarzły. Córka pszczelarza wzięła sprawy w swoje ręceZdewastowali pasiekę, pszczoły zamarzły. Córka pszczelarza wzięła sprawy w swoje ręceCzytaj dalej

Sprawa nowelizacji ustawy

W ostatnim czasie rzecznik prezydenta - Bartosz Spychalski - w rozmowie z programem Tłit WP powiedział:

- Pan prezydent ma zdanie takie, że jeśli chodzi o kwestie leśnictwa, to tak jak to ma miejsce od kilkudziesięciu lat, to powinno być nadzorowane przez resort środowiska czy klimatu, natomiast nie przez resort rolnictwa. To jest wątpliwość pana prezydenta.

Przypomnijmy: 17 grudnia 2020 roku Sejm odrzucił prośbę Senatu o odrzucenie procedowania nowelizacji o działach administracji rządowej.

Celem działania Sejmu jest zmniejszenie liczby ministerstw, co miałoby wpłynąć na lepszą współpracę między resortami i bardziej efektywną organizację.

Głośna rekonstrukcja rządu, która miała miejsce na początku października zeszłego roku zaowocowała zmniejszeniem liczby resortów z dwudziestu do czternastu.

Sama ustawa o działach administracji rządowej pochodzi z 1997 roku i była wielokrotnie nowelizowana. Dzięki temu nowe ministerstwa mogą być kształtowane na mocy rozporządzenia, a nie ustawy.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł