andrzej lepper młody
.
Autor Albert Długoszewski - 3 Października 2020

Poznajecie młodzieńca ze zdjęcia? Każdy go zna, jeden z najsłynniejszych rolników w Polsce

Jedni go uwielbiali i niemal czcili jak bożka, inni nienawidzili, gardzili i uważali za populistę. Nie można jednak mu odebrać tego, że zapisał się w historii polskiego rolnictwa na stałe. Poznajecie młodzieńca ze zdjęcia? Z pewnością każdy z Was go zna.

Urodził się w 1954 roku w małej wsi Stowięciń w województwie pomorskim. Jest jedną z najbardziej kojarzonych z rolnictwem postacią ostatnich dekad w Polsce - był politykiem, rolnikiem i związkowcem oraz założycielem partii, która weszła w pewnym momencie do obozu rządzącego naszym krajem.

W latach siedemdziesiątych ukończył państwowe Technikum Rolnicze, ale zdecydował się na nieprzystąpienie do egzaminu dojrzałości co zwiastowało już jego przyszłość jako swego rodzaju buntownika i postać, która nie ma zamiaru dostosowywać się do panujących - często na szkodę rolnika - realiów. W tej samej dekadzie należał do Związku Młodzieży Wiejskiej, a przez prawie dwa lata pracował w Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej. W latach 80-90. zajmował się własnym gospodarstwem, gdzie zdarzało mu się eksperymentować z hodowlą zwierząt zagranicznych tj. strusie czy bizony. Coraz częściej zaczął być też wtedy kojarzony z akcjami protestacyjnymi rolników, którzy walczyli o swoje prawa po transformacji na przełomie lat 1980-1990.

Największą popularność i uznanie zaczął zbierać w późniejszych latach dziewięćdziesiątych i początku lat 2000. Wtedy właśnie uzyskał mandat poselski, otrzymując ponad 44 tysiące głosów. W 2001 roku wszystko zaczęło dziać się bardzo szybko - 19 października został wicemarszałkiem Sejmu, a 29 listopada został odwołany z tego stanowiska. W kolejnym roku wszedł w skład Komisji do Spraw Kontroli Państwowej i był jej członkiem przez kolejne 3 lata. Od 2005 do 2008 był z kolei delegatem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W Sejmie IV kadencji zasłynął z bezkompromisowego i często kontrowersyjnego zachowania w imię walki o prawa i sprawiedliwe traktowanie rolników.

Śmierć

Niestety po wielu skandalach i aferach, z których tylko nieliczne zostały do dzisiaj wyjaśnione, historia naszego bohatera kończy się tragicznie. 5 sierpnia 2011 roku został znaleziony martwy w biurze swojej partii w stolicy. W toku prowadzonego śledztwa ustalono oficjalnie, że Andrzej Lepper - bo o nim mowa - popełnił samobójstwo. Wokół śmierci jednego z najbardziej charakterystycznych polityków w naszym kraju urosło wiele mitów, niedopowiedzeń i niewyjaśnionych wątków. A Wy jak myślicie? Jaka jest prawda?

Następny artykuł