Anna Dymna
YouTube.com / TVP VOD
Autor Magdalena Więckowska - 24 Października 2020

Pamiętacie, w jakim filmie grała aktorka ze zdjęcia? Wspaniała postać, która inspiruje

Anna Dymna jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Nic dziwnego, bo poza olśniewającą urodą została obdarzona ponadprzeciętnym talentem aktorskim. Mało tego, Anna Dymna nie stawia sławy i pieniędzy w centrum swojego codziennego życia. Większość swojego czasu poświęca na pomoc niepełnosprawnym. Wielu telewidzów zna Annę Dymną z rozmaitych ról, ale warto wiedzieć, że aktorka ma na koncie również wiele wspaniałych ról teatralnych.

Anna Dymna jest niezwykle inspirującą postacią - zaangażowana artystycznie i społecznie sprawia, że tam, gdzie się pojawia, obecne jest dobro. Czy istnieje ktoś, kto nie był oczarowany rolami Anny Dymnej w młodości i jej działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych?

Anna Dymna i role teatralne

Znana wszystkim jako Anna Dymna, pierwotne imię i nazwisko aktorki to Małgorzata Dziadyk. W czasie studiów poznała związanego ze środowiskiem artystycznym Wiesława Dymnego, którego wkrótce poślubiła. W wywiadach aktorka często podkreślała wpływ (w sensie artystycznym), jaki miał na nią pierwszy mąż. Niestety ich małżeństwo przerwała jego śmierć. W 2003 roku Anna Dymna skupiła się na działalności społecznej, czego owocem stała się Fundacja “Mimo Wszystko”. Zagrała w wielu produkcjach teatralnych i filmowych, m. in. jako Kasia w “Królu Mięsopuście” Jarosława Marka Rymkiewicza w 1970 roku, w roli Dziewczyny w “Dziadach” Adama Mickiewicza z 1973 roku, jako Zosia w “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w 1977 roku, czy Adela w “Republice marzeń” Brunona Schulza z 1987 roku.

Znane role w filmie

Anna Dymna szerokiej publiczności znana jest jednak przede wszystkim z udziału w filmach. Czy jest ktoś, kto nie zna jej z roli hrabianki w “Janosiku” lub wnuczki Kargula i Pawlaka z “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć”. Jedną z najbardziej charakterystycznych ról była postać Marysi Wilczurówny ze “Znachora”. Przypomnieć można sobie niektóre kadry z tego filmu m.in. na portalu YouTube, gdzie na kanale Vod TVP zamieszczone są zwiastuny niektórych z najbardziej znanych polskich filmów. Na antenie TVP często pojawiały się polskie produkcje filmowe, które przypominały kunszt najlepszych i najpopularniejszych polskich aktorów.

Następny artykuł