ARiMR - pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Lutego 2021

Część rolników nie dostała jeszcze zaliczek i dopłat. ARiMR zabrała głos ws. płatności

Część rolników do dzisiaj nie otrzymała na swoje konta płatności z Agencji Rolnictwa i Modernizacji Wsi. Jak się okazuje, rolnicy ekologiczni dłużej muszą czekać, aż zaliczki i dopłaty zostaną im przekazane. W sprawie płatności pojawił się komentarz Agencji Rolnictwa i Modernizacji Wsi. - ARiMR będzie się starała, aby pieniądze trafiały do rolników tak szybko, jak to tylko możliwe - zaznaczono.

Zgodnie z informacjami, którymi podzielił się dziś portal Farmer, do części rolników ekologicznych wypłaty bezpośrednie i zaliczki wpływają wolnej. Jak się okazuje, z 16,7 tys. złożonych wniosków o dopłaty ekologiczne 16,5 tys. weszło w etap procedowania, a 10,7 tys. rolników otrzymało zaliczki dopłat.

- Jak z tego wynika, jedna trzecia rolników ekologicznych dopłat nie otrzymała - wskazuje portal.

Rolnicy zaczynają się niecierpliwić

Rolnicy ekologiczni cały czas czekają na to, aż otrzymają pełne płatności. Portal przytoczył przykład rolnika z województwa zachodniopomorskiego, który do tej pory czeka na pieniądze.

- W związku z trudną sytuacją ekonomiczną wielu gospodarstw ekologicznych w związku z pandemią, zamkniętą gastronomią i stołówkami szkolnymi, wiele gospodarstw operujących na rynku lokalnym ma duże problemy ze zbytem swojej produkcji, co bezpośrednio przekłada się na sytuację ekonomiczną. Obecnie jest czas na zaplanowanie produkcji na nadchodzący okres wegetacyjny i zakupienie środków produkcji. Dlatego tak ważna jest informacja w zakresie terminów realizowanych płatności- miał przekazać czytelnik portalu Farmer.

Rolnik chciał odszkodowania za słupy. Interweniowała policja, Rolnik chciał odszkodowania za słupy. Interweniowała policja, "Wyłem z bólu"Czytaj dalej

ARiMR: połowa rolników ekologicznych już dostała pieniądze

- Do 1 lutego 2021 r. pełne płatności ekologiczne za 2020 rok trafiły do 8413 rolników. Oznacza to, że ponad 50% wszystkich beneficjentów, ubiegających się o przyznanie tych płatności otrzymało je w pełnej wysokości. Łączna kwota wypłat (zaliczki + płatności końcowe) wynosi blisko 229 mln zł. Kolejne 9% rolników ma już naliczone płatności, co oznacza, że w niedługim czasie otrzymają pieniądze- przekazała Agencja Rolnictwa i Modernizacji Wsi.

ARiMR w odpowiedzi na pytanie portalu, zaznaczyła, że płatności pojawią się na kontach rolników, jednak muszą zostać spełnione warunki.

- Oczywiście, pod warunkiem, że podane przez rolników numery kont bankowych są aktualne, ponieważ zdarza się, że widniejący w systemie ARiMR numer konta jest nieaktywny. Pozostałe wnioski są w trakcie weryfikacji. Decyzje w sprawie przyznania płatności powinny zostać wydane do 1 marca. O każdym fakcie niezałatwienia sprawy w tym terminie rolnik zostanie powiadomiony przez biuro powiatowe - infomuje ARiMR.

Co więcej, ARiMR zapewniła, że pieniądze trafią do rolników, tak szybko, jak jest to możliwe.

- Zakończenie realizacji płatności nastąpi do końca czerwca 2021 r., ale ARiMR będzie się starała, aby pieniądze trafiały do rolników tak szybko, jak to tylko możliwe - wskazała Agencja.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Farmer

Następny artykuł