ARiMR - producenci świń
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Grudnia 2020

Od 4 500 zł do 23 800 zł pomocy z ARiMR. Wnioski tylko do 20 grudnia

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Grzegorz Puda, minister rolnictwa przekazał, że wsparciem finansowym zostaną objęci rolnicy, produkujący świnie w syklu otwartym. Na spotkaniu Renata Mantur, wiceprezes ARiMR zdradziła, na jakie wsparcie można liczyć. Rolnicy powinni się pospieszyć, wnioski można składać tylko do 20 grudnia.

- Uznałem, że wyłączenie ze wsparcia rolników, którzy produkują świnie w cyklu otwartym, było niesprawiedliwe - przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z "Rolnik szuka żony" natychmiast odpowiedziałaCzytaj dalej

ARiMR: Producenci świń w cyklu otwartym również będą objęci pomocą

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Grzegorz Puda przypomniał, że w ramach pomocy covidowej obijał wsparciem finansowym poszczególne sektory rolnictwa. Najważniejszym kryterium, którym się kierowano, była wysokość strat, poniesiona przez rolników. Z tego powodu też wsparciem objęto sektory: bydła mięsnego, bydła mlecznego, trzody chlewnej przy produkcji w cyklu zamkniętym, owiec, kóz, indyków rzeźnych, gęsi rzeźnych, brojlerów, jaj wylęgowych do produkcji piskląt kurzych typu brojler i kwiatów ciętych oraz roślin ozdobnych w produkcji pod ogrzewanymi osłonami.

Jednak w odniesieniu do hodowli świń uznano, że gospodarstwa prowadzące produkcję w cyklu zamkniętym miały większe ryzyko trwałego wycofania się z produkcji.

- Po przeanalizowaniu wielu czynników, w tym również opinii płynących od producentów, uznaliśmy tę decyzję jako niesprawiedliwą wobec tych gospodarstw, które prowadzą produkcję w cyklu otwartym. Podpisane wczoraj przez pana premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie umożliwia pomoc również tym gospodarstwom - zaznaczył Puda.

Szczegóły dotyczące pomocy ARiMR dla producentów świń w cyklu otwartym

Renata Mantur, wiceprezes ARiMR podczas konferencji przekazała, jak taka pomoc będzie wyglądać.

- Wnioski należy składać do 20 grudnia br., w biurach powiatowych Agencji. Pomoc będzie przysługiwała tym producentom trzody chlewnej, którzy w okresie od 1 marca br. do 15 lipca br. utrzymywali średnio dziennie co najmniej 21 świń - przekazała.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Jak można się dowiedzieć, pomoc będzie przyznawana w formie ryczałtu. Pomoc wyniesie:

  • 4 500 zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie co najmniej 21 świń i nie więcej niż 50 świń,
  • 14 900 zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 50 świń i nie więcej niż 200 świń,
  • 23 800 zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 200 świń.

Pieniądze będą wypłacane już w I kwartale 2021 roku.

Poznajecie młodego mężczyznę ze zdjęcia? Jeden z najbardziej cenionych rolnikówPoznajecie młodego mężczyznę ze zdjęcia? Jeden z najbardziej cenionych rolnikówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: ARiMR

Następny artykuł