ARiMR - kwiaty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 5 Listopada 2020

Trzeba się pospieszyć, czas tylko do jutra. ARiMR przypomina o zasadach pomocy dla sprzedawców chryzantem

Zgodnie z zapowiedziami, ARiMR udziela pomocy wszystkim, który w związku z zamknięciem cmentarzy ponieśli starty. Czas na składanie wniosków mija już jutro, wszyscy sprzedawcy muszą się pospieszyć, by uzyskać pomoc.

ARiMR przypomina, że wnioski można składać tylko do 6.11.

Już ponad 400 wniosków wpłynęło do ARiMR

Zgodnie z informacjami, jakie przekazała Renata Mantur wiceprezes do ARiMR wypłynęło już ponad 400 wniosków na pomoc dla sprzedawców chryzantem, którzy ponieśli starty w związku z zamknięciem cmentarzy.

Po wypadku zablokował całą drogę. Niebywałe, co robił w oczekiwaniu na policjęPo wypadku zablokował całą drogę. Niebywałe, co robił w oczekiwaniu na policjęCzytaj dalej

Jak wiadomo, z pomocy mogą skorzystać producenci, pośrednicy i sprzedawcy. Pieniądze z pomocy do ARiMR będą przysługiwać jednak tylko zarejestrowanym przedmiotom prowadzącym działalność gospodarczą.

- Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2020r., poz. 1932), Agencja będzie udzielać pomocy posiadaczowi chryzantem będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 702/2014, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19. (...) Emeryt czy rencista może złożyć wniosek, o ile jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 702/2014 - można przeczytać na stronie ARiMR.

Mantur zaznaczyła, że wnioski najczęściej trafiają do ARiMR za pośrednictwem wrzutni, które znajdują się przy biurach powiatowych. Warto jednak wiedzieć, że wszyscy producenci, sprzedawcy i pośrednicy mogą składać je także za pośrednictwem sieci.

Miliony ton odpadów wjeżdżają z Niemiec do Polski. Mieszkańcy Dolnego Śląska przegrywają kolejną batalięMiliony ton odpadów wjeżdżają z Niemiec do Polski. Mieszkańcy Dolnego Śląska przegrywają kolejną batalięCzytaj dalej

- Wnioski można przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) przesyłką rejestrowaną. Dokumenty można także dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub złożyć osobiście, o ile w danej jednostce istnieje taka możliwość. W przypadku składania wniosku poprzez platformę ePUAP, wnioski należy składać poprzez skrzynkę podawczą Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. Za datę złożenia wniosku będzie uważana data jego nadania, w przypadku przesłania go za pomocą platformy ePUAP i za pomocą wyznaczonego operatora pocztowego, a w przypadku umieszczenia wniosku we wrzutni lub złożenia go w kancelarii Biura Powiatowego, data umieszczenia we wrzutni lub odpowiednio złożenia w kancelarii - taka informacja widnieje na stronie ARiMR.

Warto się pospieszyć

- Prawdopodobnie najwięcej wniosków zostanie złożonych w piątek, ale im wcześniej, tym lepiej, bo niesprzedane chryzantemy mogą być jeszcze zagospodarowane - dodała prezes ARiMR.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
2. Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu
3. Wszystko potoczyło się w mgnieniu oka. Niespodziewanie na drogę wylało się mięso dla zwierząt

Modernizacje przeszły najśmielsze oczekiwania. Legendarny ciągnik w zupełnie nowej odsłonieModernizacje przeszły najśmielsze oczekiwania. Legendarny ciągnik w zupełnie nowej odsłonieCzytaj dalej

Prezes ARiMR podkreśliła także, że pomoc przysługuje wtedy, gdy w dniu zgłoszenia kwiaty nadają się do sprzedaży. Przypomnijmy, pomoc przysługuje każdemu, kto posiada co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 ciętych. Za doniczkę można dostać 20 złotych i trzy złote za kwiaty cięte. Informacje na temat pomocy dla poszkodowanych zostały ogłoszone już po tym, jak zapadła decyzja o zamknięciu cmentarzy. Zgodnie z wiadomościami, które pojawiły się na konferencji prasowej resortu rolnictwa, do sprzedawców, pośredników i producentów łącznie trafić ma 180 milionów złotych.

Wszelkie informacje dla wszystkich, którzy ponieśli straty w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy, znajdują się na oficjalnej stronie internetowej ARiMR.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: ARiMR, Agropolska

Następny artykuł