ARiMR - pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 7 Grudnia 2020

Rozbieżności w wypłatach pieniędzy dla rolników. ARiMR zabrała głos w sprawie

Ważna wiadomość dla wszystkich rolników, którzy w ostatnich tygodniach zastanawiali się nad wypłatami, które otrzymali. W sprawę rozbieżności w wypłatach głos zabrała Agencja Rolnictwa i Modernizacji Rolnictwa.

Jak dobrze wiadomo, pod koniec listopada rolnicy otrzymali zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. W sieci było pełno dyskusji na temat tego, ile pieniędzy wpłynęło na konta.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" z niemałymi problemami. Wszystko przez awarięCzytaj dalej

Wielu rolników zastanawiało się, gdzie podziała się reszta pieniędzy. Z odpowiedzią przyszła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Zaniepokojeni wysokością zaliczek rolnicy poprosili nas o pomoc w uzyskaniu wyjaśnień, na jakim poziomie procentowym dokonano wypłat, gdyż często sąsiedzi posiadający zbliżoną powierzchnię gospodarstw otrzymywali zupełnie różne kwoty zaliczek - przekazano na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

ARiMR wyjaśnia rozbieżności w płatnościach

Na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej zamieszczone zostały zapewnienia z ARiMR, z których wynikało, że wypłata zaliczek na płatności bezpośrednie wynosiła do 70 proc. należnej rolnikowi płatności z tytułu dopłat bezpośrednich oraz do 85 proc. należnej płatności w ramach PROW. Mowa o płatnościach rolno-środowiskowych, ekologicznych czy z tytułu zalesienia.

- Rozbieżności wynikają z faktu, że niektórzy rolnicy otrzymali tylko zaliczkę do płatności PROW, inni tylko do płatności obszarowych, a jeszcze inni - obie zaliczki. W niektórych sytuacjach, do czasu wyjaśnienia, wstrzymano płatności dodatkowe, takie jak np. dla młodych rolników - wyjasniono.

Internauci miażdżą Macieja z Internauci miażdżą Macieja z "Rolnik szuka żony". Ogromna krytyka po odcinkuCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Do kiedy reszta pieniędzy pojawi się na kontach rolników?

Podczas zakończonej 30 listopada wypłaty zaliczek przekazano 10,4 mld zł do 1 mln 270 tys. beneficjentów.

Jak się okazuje, pozostałe wypłaty (ponad 5 mld złotych) zostaną wypłacone do końca czerwca przyszłego roku.

- Grupa kilku do kilkunastu procent rolników (w zależności od rodzaju płatności), nie otrzymała dotąd żadnych wpłat, co spowodowane jest: niewyjaśnionymi zastrzeżeniami wynikającymi z kontroli (czyli odmową przyznania płatności na etapie naliczania lub trwającym na poziomie biura powiatowego postępowaniem wyjaśniającym), ale także np.: pozyskaną informacją o śmierci beneficjenta i zwrotami bankowymi, wynikającymi z nieaktualnych numerów rachunków bankowych - przekazała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Co więcej, z danych, jakie przekazała Wielopolska Izba Rolnicza, wynika, że ARiMR jeszcze w grudniu wypłaci "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19" dla osób, które d 9 września do 7 października bieżącego roku złożyły wnioski.

Zobacz także w naszych serwisach:Źródło: Agropolska

Następny artykuł