ARiMR - dopłaty
BeatriceBB /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 9 Lutego 2021

Dopłaty płyną na konta rolników. ARiMR wypłaciła już 14,3 mln zł

Jak ogłosiła dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa, dopłaty do materiału siewnego pojawiają się już na kontach rolników. Do tej pory ARiMR wypłaciła już 14,3 mln zł.

- Dopłaty do materiału siewnego płyną na konta rolników - ogłosiła dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ponad 14,3 mln zł już na kontach rolników

- Ponad 14,3 mln zł wypłaciła do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach dopłat do materiału siewnego za rok 2020. Dla sześćdziesięciu procent z 63 tys. rolników, którzy ubiegali się o te płatności, wydano już decyzje o przekazaniu środków - przekazuje ARiMR.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, proces wydawania decyzji i przekazywania zleceń płatności, rozpoczął się 1 lutego w poniedziałek, gdy ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów o wysokości stawek dopłat za rok 2020 do 1 hektara powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany.

Rolnik potrzebował pieniędzy. Jednym podpisem stracił całe gospodarstwoRolnik potrzebował pieniędzy. Jednym podpisem stracił całe gospodarstwoCzytaj dalej

Stawki wynoszą:

  • 67,98 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków, lub odmian roślin zbożowych, lub strączkowych wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 maja 2013 r.;
  • 108,77 zł - w przypadku roślin strączkowych;
  • 339,90 zł - w przypadku ziemniaków.

Pula wypłat wynosi 75 mln zł.

- Do 8 lutego 2021 r. ARiMR wydała decyzje o przyznaniu dopłat dla blisko 38 tys. rolników – z 63 tys., którzy złożyli w ubiegłym roku wnioski – na łączną kwotę ponad 40,5 mln zł. Pieniądze otrzymało blisko 13,5 tys. rolników, którym Agencja przelała na konta bankowe w sumie ponad 14,3 mln zł - informuje Agencja.

Co więcej, jak zaznacza ARiMR pula na dopłaty do materiału siewnego za 2020 r. (udzielanych w ramach pomocy de minimis w sektorze rolnym) wynosi łącznie 75 mln zł.

- Na wydanie decyzji o przyznaniu tych płatności ARiMR ma czas do 16 marca 2021 r. - przekazuje Agencja.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ARiMR

Następny artykuł