ARiMR - kontrole
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 10 Listopada 2020

Zapowiedziano kontrole 3788 gospodarstw. Dziś pojawił się apel o pilne zawieszenie

Kontrole ARiMR zostaną zawieszone? Pojawił się pilny apel, by agencja podjęła decyzję w trosce o swoich pracowników i osoby, które miałby zostać skontrolowane.

Do corocznych obowiązków ARiMR należy kontrola polskich gospodarstw. Mowa o tych rolnikach i rolniczkach, który ubiegali się o dofinansowania i pomoc z funduszy Unii Europejskiej. ARiMR każdego roku zobligowana jest do kontroli zasady wzajemnej zgodności minimum 1% rolników, w tym roku zapowiedziano, że kontrole obejmą 3788 polskich rolników. Przypomnijmy, w zeszłym roku kontrole objęły 8045 rolników, a w 2018 roku 7293. Zgodnie z założeniem agencji, wszystkie kontrole powinny się zakończyć wraz z końcem roku. Nie wiadomo jednak, czy będzie to możliwe.

Ogromna przesada w Ogromna przesada w "Rolnik szuka żony"? Przekroczono wszystkie granice, widzowie nie mają wątpliwościCzytaj dalej

Kontrole ARiMR zostaną zawieszone?

Podlaska Izba Rolnicza zaapelowała do ARiMR, by ze względu na sytuację epidemiologiczną, do końca roku zostały wstrzymane wszystkie kontrole.

- Na skutek wprowadzonych obostrzeń, Biura Powiatowe ARiMR zostały zamknięte. Jednak nadal prowadzone są czynności kontrolne z zakresu IRZ w gospodarstwach rolnych, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej budzi poważne obawy. Pracownicy agencji w celu przeprowadzenia kontroli terenowej, wchodzą do budynków inwentarskich oraz mieszkań rolników celem weryfikacji dokumentacji m.in.: rejestrów wypasów, paszportów, ksiąg stada. Niezrozumiała jest sytuacja, w której z jednej strony zamyka się biura, co utrudnia bieżące załatwianie spraw, m.in. możliwości rejestracji bydła w placówce agencji, zaś z drugiej dopuszcza się wizyty pracowników agencji w gospodarstwach - przekazał Grzegorz Leszczyński, prezes PIR.

Zdaniem Leszczyńskiego dalsze prowadzenie kontroli naraża zarówno rolników, jak i pracowników ARiMR, którzy przeprowadzać będą kontrole.

- Zgodnie z wytycznymi należy ograniczać wszelkie kontakty, które nie są aktualnie niezbędne, tak aby nie rozprzestrzeniać wirusa i nie narażać rolników, pracowników agencji i ich rodzin na zachorowanie. W gospodarstwach utrzymujących zwierzęta zachorowanie jest szczególnie dotkliwe, gdyż opieka nad zwierzętami wymaga codziennej obecności rolnika, a często nie ma go w jego pracy kto zastąpić - dodał Leszczyński.

W sprawie głos zabrał także Robert Gibała, Przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" Pracowników ARiMR, który zaznaczył, że pomimo apelu organizacji, biura ARiMR nadal są otwarte.

- Nie jest to prawda, bo biura powiatowe ARiMR, niestety są otwarte i przyjmują beneficjentów. Pomimo apelu naszej organizacji związkowej do Pani Prezes o zamknięcie biur - Robert Gibała, Przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" Pracowników ARiMR.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cała prawda o mamie Zenka Martyniuka. Ma 71 lat, a tak się zachowuje
2. RMF: Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej. List premiera może wywołać skandal
3. Rolnik szuka żony: Józef się przejechał. Wiadomo, która z nim zostanie

Jak wypadły zeszłoroczne kontrole?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, zeszłoroczne kontrole objęły 8045 rolników, a jakie były rezultaty? Zgodnie z informacjami, którymi podzieliła się ARiMR, w 750 gospodarstwach zostało stwierdzone 1694 niezgodności w zakresie nieprzestrzegania wymagań zawartych w programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.

Oprócz tego stwierdzono nieprawidłowości w braku obliczeń maksymalnych dawek azotu, nieprzestrzeganie obowiązku przechowywania nawozów naturalnych płynnych i stałych w bezpieczny dla środowiska sposób, a także nieprzestrzeganie obowiązku prowadzenia ewidencji zabiegów związanych z nawożeniem azotem.

W 2018 roku stwierdzono 866 niezgodności w 426 gospodarstwach.

Zmiany mogą dotknąć tysiące emerytów i rencistów. Do KRUS wpłynął ważny wniosekZmiany mogą dotknąć tysiące emerytów i rencistów. Do KRUS wpłynął ważny wniosekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Błagali Dorotę, żeby ujawniła jak zrobić w 3 minuty witaminową surówkę z ogórków kiszonych z tajemnym dodatkiem. Ugięła się i zdradziła recepturę
  2. Beagle bez przerwy wąchał nos właścicielki. Dopiero gdy lekarz przekazał druzgocącą diagnozę, zrozumiała, że próbował ją ostrzec
  3. Stawki będą niższe, pieniądze dopiero w przyszłym roku. Poznaliśmy kwoty dopłat
  4. Cudowny produkt, bije na głowę sklepowe wersje. Jeśli masz jabłka, zrobisz go błyskawicznie
  5. Nie będzie dofinansowania do KRUS przez pewien czas dla wielkiej części osób. Powód poraża
  6. Jak przetrwać w związku na kwarantannie? Według psycholog złoty środek jest prostszy niż myślisz
  7. Znaleziono ponad 100-letnią wiadomość. Żołnierz próbował wysłać ją gołębiem pocztowym

Źródło: WRP, Topagrar

Następny artykuł