
Ważna wiadomość ARiMR. Chodzi o zadłużenia rolnicze
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała ważną wiadomość dla rolników. Zgodnie z komunikatem, rozpoczął się nabór wniosków na przyznanie pożyczki na spłatę zadłużenia. Podpowiadamy, kto może skorzystać z pomocy i jaka jest jej wysokość.
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od czwartku 14 stycznia bieżącego roku można składać wnioski o przyznanie pożyczki na spłatę zadłużenia, które powstało w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.
- Producenci rolni zainteresowani otrzymaniem wsparcia na restrukturyzację swoich zadłużonych gospodarstw, mogą składać wnioski o udzielenie oprocentowanej pożyczki na spłatę zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Dokumenty przyjmują biura powiatowe Agencji - przekazała ARiMR.
Dla kogo wsparcie z ARiMR?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję, warunkiem ubiegania się o wsparcie pieniężne, jest opracowanie planu restrukturyzacji, który zostanie zaakceptowany przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
ARiMR zaznaczyła, że o pożyczkę może ubiegać się podmiot prowadzący gospodarstwo rolne, który:
- jest osobą fizyczną, osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną,
- ma miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- jest właścicielem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1892 oraz z 2018 r. poz. 1588, 1669 i 2244),
- jest małym, średnim lub dużym przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 193 z 01.07.2014, str. 1, z późn. zm.),
- co najmniej od 3 lat prowadzi działalność rolniczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, zwaną dalej "działalnością rolniczą", w gospodarstwie wymienionym w pkt 3, licząc od dnia powstania wobec tego podmiotu obowiązku podatkowego w
- zakresie podatku rolnego w odniesieniu do gruntów wchodzących w skład tego gospodarstwa,
- jest niewypłacalny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 2344 i 2491 oraz z 2018 r. poz. 398, 685, 1544 i 1629) albo jest zagrożony niewypłacalnością w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1508 oraz z 2018 r. poz. 149, 398, 1544 i 1629).
Ile może wynieść kwota pożyczki?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję, pożyczka nie może przekroczyć 5 mln zł i wysokości długów wymagalnych. Co więcej, pożyczkobiorca zobligowany jest do wniesienia wkładu własnego (minimum 25% kosztów restrukturyzacji – w przypadku mikro i małego przedsiębiorcy albo 40% kosztów restrukturyzacji – w przypadku średniego przedsiębiorcy).
Dodatkowo warto wiedzieć, że pożyczka może zostać udzielona maksymalnie na 15 lat z rocznym okresem karencji.
- Oprocentowanie pożyczki jest zmienne i wynosi rocznie nie mniej niż wysokość stopy bazowej opublikowanej przez KE na jej stronie internetowej, obowiązującej w dniu udzielenia pożyczki, powiększonej o 4 punkty procentowe - zaznacza ARiMR.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Emilka z "Rolnicy. Podlasie" wszystko wyjaśniła. Chodzi o jej zwierzęta
- Dolny Śląsk: produkował sałatki, nakryła go policja. Grozi mu 5 lat więzienia
- Zmiany w kwestii działania "Restrukturyzacja małych gospodarstw". Rolnicy powinni pamiętać
Źródło: ARiMR