arimr
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 18 Grudnia 2020

Jeszcze 6 dni na złożenie wniosków. Dodatkowe pieniądze na inwestycje dla rolników

ARiMR zdecydowała się na przedłużenie terminu przyjmowania wniosków na rzecz działania o nazwie: “Wsparcie inwestycji w przetwarzaniu produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Termin naboru mija 24 grudnia 2020 roku. Dokumenty mogą być składane przez rolników w biurach ARiMR osobiście lub poprzez przesyłkę poleconą.

ARiMR przypomina, że wnioski na działanie “Wsparcie inwestycji w przetwarzaniu produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” przyjmowane będą do 24 grudnia, czyli miesiąc dłużej, niż pierwotnie zakładano.

ARiMR i dotacje na małe przetwórstwo

“Wsparcie inwestycji w przetwarzaniu produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” to - w skrócie - dotacja na tzw. małe przetwórstwo. Kto jest adresatem finansowej pomocy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Pierwsza grupa to rolnicy, ich małżonkowie lub osoby z nimi mieszkające. Jeśli zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej nakierowanej na przetwarzanie produktów rolnych. Warto jednak pamiętać, że taki biznes musi być zarejestrowany jeszcze zanim rolnik złoży dokumenty o dotacje do ARiMR. Pomoc finansowa może osiągnąć tutaj pułap nawet 500 tysięcy złotych.

Druga grupa potencjalnych wnioskodawców to rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub zaczynają prowadzić działalność przetwórczą oraz sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego. Co ciekawe - rolnik będący aktywny na tym polu nie musi mieć prowadzonej oficjalnie działalności gospodarczej. Fundusz na jedno gospodarstwo może osiągnąć poziom 100 tysięcy złotych.

Holandia: sekretny ładunek przewozili między papryką i bananami. Celnicy zdębieli, gdy prawda wyszła na jawHolandia: sekretny ładunek przewozili między papryką i bananami. Celnicy zdębieli, gdy prawda wyszła na jawCzytaj dalej

Dbałość o lokalne inicjatywy

Inicjatywy dotowane przez ARiMR mają wspierać krótkie łańcuchy dostaw, lokalną żywność i małe przetwórstwo.

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi tego, co chcą spożywać - a ich oczekiwania mogą być spełnione dzięki zdrowym, lokalnym produktom spożywczym.

Komisja Europejska przeprowadziła sondaż wśród Polaków, pytając: “czy ważne jest dla ciebie, by produkt spożywczy pochodził z krótkiego łańcucha dostaw?”. Jak się okazuje, aż 41% mieszkańców Polski stwierdziło, że jest to dla nich bardzo istotna kwestia.

Kolejnych 45% osób przyznało, że jest to dla nich dość ważne.

Dla porównania: jedynie 8% ankietowanych wyznało, że długość łańcucha dostaw nie ma dla nich większego znaczenia, a zaledwie 3% powiedziało, że w ogóle ich to nie interesuje.

Jak widać Polacy są coraz bardziej świadomi swoich wyborów konsumenckich, a co za tym idzie - wymagają lepszej jakościowo żywności. Jest to niewątpliwie szansa, którą mogą z powodzeniem wykorzystać polscy rolnicy.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł