ARiMR - zwrot
BeatriceBB /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 20 Lutego 2021

Nabór wniosków trwa do 1 marca. Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo

Z początkiem lutego rozpoczął się nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w paliwie, które zostało wykorzystane do produkcji rolnej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przyjmuje wnioski do 1 marca bieżącego roku. -Za każdy litr oleju napędowego otrzymać można złotówkę zwrotu - informuje ARiMR. Ile zwrotu mogą otrzymać rolnicy i kiedy rozpocznie się następny nabór?

- Wnioski będzie można składać do 1 marca 2021 roku. Przyjmują je właściwe urzędy gmin i miast, gdzie producenci rolni prowadzą swoje działalności. Wysokość zwrotu podatku ustalana jest na podstawie powierzchni użytków rolnych (określonej w ewidencji gruntów i budynków) oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) posiadanego bydła - informowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na początku miesiąca.

Wszyscy rolnicy, którzy zdecydują się na złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego, muszą dołączyć do niego faktury VAT potwierdzające zakup oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. Co więcej, rolnicy, którzy posiadają bydło i będą ubiegać się o zwrot podatku, muszą zawrzeć informację o liczbie DJP bydła za 2020 rok.

- Informację o DJP rolnik może uzyskać w biurze powiatowym Agencji właściwym dla siedziby stada. W tym celu wystarczy złożyć Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP bydła w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej - informuje ARiMR.

Oświadczenie Ministra Rolnictwa. Grzegorz Puda odcina się od Oświadczenie Ministra Rolnictwa. Grzegorz Puda odcina się od "reform Kołodziejczaka"Czytaj dalej

Jakie są limity zwrotu podatku?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami przekazanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w tym roku limity zwrotu podatku akcyzowego wynoszą 100 zł do 1 ha użytków rolnych i 30 zł do każdej DJP bydła. Pieniądze będą wypłacane przez cały kwiecień.

- Wniosek może zostać złożony przez posiadacza zwierząt lub jego pełnomocnika w formie papierowej (jak dotychczas), pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem platformy ePUAP - informuje ARiMR.

Kiedy kolejny nabór?

Kolejny nabór wniosków rozpocznie się 2 sierpnia bieżącego roku i zakończy 31 sierpnia 2021 r.

- Będą one dotyczyły faktur VAT za paliwo kupione od 1 lutego do 31 lipca 2021 r. (w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2021 r.)- informuje Agencja.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ARiMR

Następny artykuł