ARiMR - wnioski
gosiak1980/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 22 Lutego 2021

ARiMR wydłuża nabór. Więcej czasu na złożenie wniosków o wsparcie na przeciwdziałanie ASF i powodziom

Rolnicy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosków, by ubiegać się o wsparcie na przeciwdziałanie ASF i powodziom. Jak poinformowała dzisiaj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nabór wniosków został wydłużony do 29 marca bieżącego roku. - Na finansowane z PROW 2014-2020 inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej do wykorzystania zostało blisko 200 mln zł - wskazała dziś ARiMR.

- „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 wydłużony do 29 marca 2021 r.- przekazała dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak przekazuje ARiMR, do wykorzystania na finansowanie z PROW 2014-2020 inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej pozostało jeszcze około 200 milionów złotych.

Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoRosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoCzytaj dalej

Wsparcie dla gospodarstw w związku z ASF

Pierwszą grupą beneficjentów, do których zostało skierowane dofinansowanie, są rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF (afrykańskim pomorem świń). Jak przypomina ARiMR, rolnicy mogą się ubiegać o zwrot do 80 % kosztów kwalifikowanych inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF. Maksymalna kwota pomocy przewidziana dla rolników to 100 tysięcy złotych.

- W katalogu inwestycji znajdują się m.in. budowa (modernizacja) niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji, budowa ogrodzenia chlewni lub taka jej przebudowa, by trzoda była utrzymywana w odrębnych pomieszczeniach - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Więcej informacji na temat wsparcia można znaleźć >tutaj<.

Wsparcie na przeciwdziałanie powodziom

Drugą grupą beneficjentów, do których skierowana jest pomoc, obejmuje spółki wodne i związki spółek wodnych, w których w większości znajdują się rolnicy, posiadający grunty rolne.

Tak samo, jak w przypadku pomocy na zabezpieczenie przed ASF, tutaj także można ubiegać się o zwrot 80% kosztów kwalifikowanych. Jednak w tym przypadku, maksymalna kwota wynosi 1 milion złotych.

- Pomoc udzielana jest na inwestycje w sprzęt zmechanizowany służący do utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych do celów ochrony gospodarstw przed skutkami powodzi i podtopień. Pieniądze można więc wykorzystać na przykład na zakup koparek, ciągników, rębaków do drewna, kos spalinowych czy kosiarek samojezdnych - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak przekazała Agencja, wnioski można składać osobiście bądź przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych, lub biurach powiatowych ARiMR, a także za pośrednictwem platformy ePUAP, bądź nadając rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Więcej informacji, dotyczących wsparcia można znaleźć >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ARiMR

Następny artykuł