arimr
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z
Autor Magdalena Więckowska - 23 Grudnia 2020

W Wigilię ostatni dzień na złożenie wniosków o dopłaty. Pieniądze dla dwóch grup czekają

ARiMR przyjmuje wnioski na rzecz działania o nazwie: “Wsparcie inwestycji w przetwarzaniu produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” do 24 grudnia 2020 roku. Dokumenty mogą być składane przez rolników w biurach ARiMR osobiście lub poprzez przesyłkę poleconą.

Warto pamiętać, iż ARiMR przyjmuje wnioski w biurach jedynie do środy 23 grudnia, natomiast drogą elektroniczną - również 24 grudnia, w Wigilię.

ARiMR i wnioski na dopłaty

“Wsparcie inwestycji w przetwarzaniu produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” to - w skrócie - dotacja na tzw. małe przetwórstwo. Kto jest adresatem finansowej pomocy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Pierwsza grupa to rolnicy, ich małżonkowie lub osoby z nimi mieszkające. Jeśli zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej nakierowanej na przetwarzanie produktów rolnych.

Warto jednak pamiętać, że taki biznes musi być zarejestrowany jeszcze zanim rolnik złoży dokumenty o dotacje do ARiMR. Pomoc finansowa może osiągnąć tutaj pułap nawet 500 tysięcy złotych.

Rolnik peklował dziką świnię. Czeka go surowa kara, dzika nikt nie zjeRolnik peklował dziką świnię. Czeka go surowa kara, dzika nikt nie zjeCzytaj dalej

Druga grupa potencjalnych wnioskodawców to rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub zaczynają prowadzić działalność przetwórczą oraz sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Co ciekawe - rolnik będący aktywny na tym polu nie musi mieć prowadzonej oficjalnie działalności gospodarczej. Fundusz na jedno gospodarstwo może osiągnąć poziom 100 tysięcy złotych.

Dodatkowe nabory wniosków o wsparcie finansowe

Warto pamiętać, że wymienione wyżej inicjatywy nie są jedynymi, które wspiera ARiMR. Wraz z końcem roku zamykają się trzy nabory na wnioski składane do ARiMR na pomoc z budżetu PROW. Można przeczytać o nich więcej pod podanym linkiem.

- Warto się pospieszyć. Z końcem bieżącego roku upływają terminy naborów wniosków o wsparcie w trzech działaniach, realizowanych z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Mowa o wsparciu:

  1. "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000" - z końcem naboru 30 grudnia,
  2. "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" - z końcem naboru 31 grudnia
  3. "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" - z końcem naboru 31 grudnia 2020 r.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł