arimr
Marek BAZAK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 25 Grudnia 2020

Kolejny nabór wniosków o dotacje od 31.12. Nawet do 1 mln złotych z ARiMR

ARiMR wyciąga pomocną dłoń rolnikom na nowe inwestycje. Od 31 grudnia 2020 roku można składać wnioski na fundusze, które mają pomóc w zabezpieczeniu gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń. Drugi rodzaj wniosków przyjmowanych od tego samego dnia dotyczy pieniędzy na inwestycje w sprzęt melioracyjny zapobiegający powodziom.

ARiMR będzie przyjmowała wnioski na powyższe cele do dnia 28 lutego 2021 roku.

ARiMR i kolejne fundusze dla rolników

Nie jest tajemnicą, że rok 2020 okazał się być bardzo ciężki i wymagający, a na dodatek jeszcze bardziej nieprzewidywalny, niż można by kiedykolwiek przypuszczać. Największe problemy, z jakimi zmagali się rolnicy to nie tylko koronawirus, ale także warunki pogodowe w postaci suszy i powodzi.

W momencie, gdy ziemia przestała przyjmować kolejne ilości wody, stało się bardziej niż jasne - w Polsce brakuje urządzeń melioracji wodnych, które problem zalania zamieniłyby w zapas wody. Kolejnym, niezwykle znamiennym problemem, a zarazem niechlubnym symbolem 2020 roku stał się ASF - walka z nim trwa po dziś dzień.

Z tego względu ARiMR zdecydowało się w nadchodzącym roku na konstruktywną odpowiedź potrzebom rolników, kształtując dwa cele inwestycyjne.

Piękne słowa na święta. Gienek i Andrzej z Piękne słowa na święta. Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" o tradycjachCzytaj dalej

Szczegóły programów

Pierwsze ze wspomnianych działań ma nazwę “Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” i jest skierowane do hodowców świń, którzy chcą zapobiec rozpanoszeniu się afrykańskiego pomoru świń w swojej chlewni.

Jest to działanie jeszcze z budżetu PROW na lata 2014-2020. Warunek? Hodowca musi mieć nie mniej niż 50 świń lub musi mieć na koncie zrealizowane zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4 “Zachowanie lokalnych ras świń”. Każdy rolnik wnioskujący o pomoc może otrzymać maksymalnie 100 tysięcy złotych, gdzie należy podkreślić, iż fundusze z ARiMR nie mogą być większe niż 80% kosztów danej inwestycji.

Rolnicy mogą zdecydować się na wykonanie ogrodzenia chlewni, zbudowanie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie dezynfekujące, a także zbudowanie budynku, w którym trzymane świnie miałyby oddzielne pomieszczenia, do których wejście uniemożliwiałoby im kontakt z innymi zwierzętami.

Drugie działanie, na które ARiMR przyjmować będzie wnioski od ostatniego dnia roku 2020 to “Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. Adresatem są tutaj spółki wodne oraz ich związki - ważne jednak, by większą część takiej grupy stanowili rolnicy, którzy uprawiają grunty rolne.

Za pieniądze otrzymane od ARiMR rolnicy mogą kupić sprzęt do utrzymania istniejących urządzeń melioracyjnych. Wszystko to ma na celu zapobieżenie kolejnym powodziom i efektywne gromadzenie wody na czas suszy. Budżet PROW na lata 2014-2020 przewiduje pomoc w wysokości do 1 miliona złotych i podobnie jak w przypadku poprzedniego rodzaju wsparcia - dofinansowanie nie może przekroczyć 80% kosztów inwestycji.

Rolnicy będą mogli dzięki temu kupić maszyny takie jak ciągniki, rębaki, koparki, kosiarki samojezdne czy kosy spalinowe. Na sam koniec warto dodać, iż ARiMR będzie czekało na wnioski do 28 lutego 2021 roku w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych. Istnieje także możliwość złożenia wniosku on-line poprzez stronę internetową ePUAP lub poprzez wysyłkę pocztą.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł