arimr
unsplash.com / fot. Guillermo Latorre
Autor Magdalena Więckowska - 27 Grudnia 2020

Od 1 stycznia zmiany w ARiMR. Nowe zasady zgłaszania zwierząt gospodarskich

ARiMR przypomina: od 1 stycznia 2021 roku zmieniają się zasady zgłaszania zwierząt do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Zmiany mają być odpowiedzią na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną, a także na potrzeby rolników.

ARiMR zachęca przy tym do internetowego zgłaszania rejestracji zwierząt, co pozwoli minimalizować kontakty międzyludzkie w czasie zagrożenia epidemiologicznego.

ARiMR i rejestracja zwierząt

Jak podaje portal farmer.pl od 1 stycznia 2021 roku rolników, którzy hodują zwierzęta czeka istotna zmiana dotycząca dokumentacji.

Jak się okazuje, opisywana zmiana będzie dotyczyła zmniejszenia liczby działań na korzyść samych rolników. O co tak naprawdę chodzi?

Reforma dotyczy składania formularzy zgłoszeń zwierzęcych w ich papierowej formie. Pierwotnie podczas zgłaszania przemieszczeń zarejestrowanych zwierząt gospodarskich na formularzach potrzebne były dwa podpisy - zbywającego i nabywającego.

Cała prawda o byciu sołtysem. Zarobki mogą mocno zdziwićCała prawda o byciu sołtysem. Zarobki mogą mocno zdziwićCzytaj dalej

Takie sytuacje najczęściej mają sytuacje w przypadku kupna i sprzedaży zwierząt. Od początku nowego roku przy przemieszczaniu oznakowanych zwierząt wymagany będzie jedynie jeden podpis - albo zbywającego, albo nabywającego - istnieje tutaj dowolność.

Zabieg taki może ułatwić hodowcom załatwianie kwestii dokumentacyjnych w tego typu transakcjach.

Do tego celu będą służyły formularze jednopodpisowe. Jeśli dany rolnik ma jeszcze do użytku formularze dwupodpisowe, nie musi ich wyrzucać - należy tylko pamiętać, by na takim dokumencie podpisała się tylko jedna osoba.

Rejestracja zwierząt

Dlaczego tak ważne jest rejestrowanie oznakowanych zwierząt gospodarskich? Jest to jeden z podstawowych wymogów unijnych, który gwarantuje, iż pozyskiwana ze zwierząt żywność jest bezpieczna dla konsumentów.

Za rejestr w Polsce odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Spis zwierząt w Polsce prowadzony jest na podstawie informacji pozyskiwanych od rolników - są oni zobowiązani do informowania o tym, jakie zmiany zaszły w posiadanych przez nich stadach bydła, świń, kóz lub owiec.

ARiMR zachęca również do rejestracji zwierząt przez internet - rozwiązanie to jest bardzo szybkie i wygodne, a wszystkie urzędowe sprawy można załatwić o dowolnej porze dnia bez wychodzenia z domu. Wystarczy odwiedzić stronę internetową ARiMR i odnaleźć zakładkę o nazwie Identyfikacja i rejestracja zwierząt.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł