arimr
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 28 Grudnia 2020

Od 29.12 nowy nabór wniosków o fundusze z PROW. Nawet 100 tys. złotych

ARiMR ma dobre wieści dla rolników - już od 29 grudnia rozpoczyna się nowy nabór wniosków. Gospodarz może otrzymać dofinansowanie na inwestycje, które będą chroniły zbiorniki wodne przed zanieczyszczeniem azotanami.

ARiMR przypomina, że ostatnim dniem przyjmowania wniosków jest 26 lutego 2021 roku.

ARiMR i dofinansowania z PROW

Budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jeszcze nie został wyczerpany, toteż ogłoszono nowy nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji rolniczych.

Jak wiadomo, Unia Europejska kładzie nacisk na ekologiczny aspekt rolnictwa, a finansowane inwestycje są w dużej mierze nakierowane na minimalizowanie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Nie inaczej rzecz ma się z nowym działaniem dotyczącym inwestycji chroniących wody przed azotanami. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że w przypadku hodowli zwierząt ilość obornika jest naprawdę duża, co w konsekwencji owocuje intensywnym wydzielaniem azotanów.

Niewyobrażalny wypadek: dachująca cysterna z mlekiem. Finał zaskoczył wszystkichNiewyobrażalny wypadek: dachująca cysterna z mlekiem. Finał zaskoczył wszystkichCzytaj dalej

Mają one negatywny wpływ na lokalne zbiorniki wodne, więc w tym celu niezbędne są nowoczesne inwestycje mające zmniejszać szkodliwe działanie tych substancji na środowisko.

Szczegóły programu

Wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi można składać od 29 grudnia 2020 roku do 26 lutego 2021 roku. Na wnioski od rolników będą czekali urzędnicy w powiatowych biurach i oddziałach regionalnych ARiMR, lecz warto dodać, że przekazania wniosku i wymaganych dokumentów można dokonać przez internet lub listownie.

Dofinansowanie z PROW będzie przeznaczone na inwestycje mające ochraniać wody przed zanieczyszczeniem azotanami. Z tego względu program pomocowy jest adresowany do tych rolników, którzy hodują zwierzęta.

W przypadku drobiu o pieniądze mogą starać się rolnicy, którzy mają powyżej 40 tysięcy stanowisk dla zwierząt, natomiast w przypadku trzody chlewnej - stanowisk musi być powyżej 2 tysięcy (o wadze przynajmniej 30 kilogramów) lub - opcjonalnie - 750 stanowisk z przeznaczeniem dla macior.

Jedno gospodarstwo może otrzymać maksymalnie 100 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, iż przyznane fundusze będą stanowić refundację 50% kosztów danej inwestycji. W przypadku młodego rolnika będzie to dofinansowanie 60% całkowitych kosztów inwestycji.

W co rolnicy mogą zainwestować? Przede wszystkim na budowę, przebudowę lub zakup zbiorników do przechowywania naturalnych nawozów w postaci płynnej, na zakup płyt do gromadzenia naturalnych nawozów w postaci stałej, płyt do przechowywania kiszonej, nowych maszyn oraz urządzeń do aplikacji naturalnych nawozów płynnych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł