arimr
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 30 Grudnia 2020

ARiMR wypłaciła już dotacje rolnikom. Pokaźne kwoty na pomoc covidową i chryzantemową

ARiMR do końca roku obiecała przekazać wszystkie dotacje na tzw. pomoc covidową oraz pomoc chryzantemową. Łączna kwota funduszu na rzecz rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku efektów pandemii to 1,2 miliarda złotych.

Handlarzom i hodowcom chryzantem ARiMR przekazała ponad 77 milionów złotych.

ARiMR i ostatnie dni w roku

Końcówka roku ma znaczenie symboliczne w wielu wymiarach - jest zamknięciem pewnego okresu funkcjonowania gospodarstw, rozliczeń, podsumowań, a nierzadko również datą końcową wypłacanych dotacji. Tak właśnie rzecz ma się z tzw. pomocą covidową i pomocą za niesprzedane chryzantemy.

Rok 2020 okazał się gigantycznym wyzwaniem dla milionów Polaków. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski oraz płynność finansowa gospodarstw rolnych są jednym z filarów zarządzania państwem. Z tego względu ARiMR postanowiła przeznaczyć dodatkowe pieniądze na pomoc rolnikom w mijającym roku.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska obiecała, iż wszystkie fundusze przeznaczone na pomoc covidową trafią na konta przedsiębiorców rolnych do końca grudnia 2020 roku.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" grają dla WOŚP. Nie do wiary, co przeznaczyli na licytacjęCzytaj dalej

Pomoc covidowa i chryzantemowa

W jakich sektorach rolnictwa przedsiębiorcy mogli liczyć na pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Adresatami dotacji zostali hodowcy świń, drobiu nieśnego i rzeźnego, bydła mięsnego, krów mlecznych i typu kombinowanego, owiec, kóz, a także plantatorzy roślin ozdobnych w ogrzewanych szklarniach lub tunelach foliowych.

Wnioski o dotację na rzecz gospodarstw rolnicy mogli składać do ARiMR od 9 września do 7 października 2020 roku.

W przypadku osób hodujących i sprzedających chryzantemy do końca listopada 2020 roku ARiMR przyjmowała pokwitowania za zutylizowane kwiaty.

W przypadku rolników o pomoc finansową zwróciło się 180 tysięcy właścicieli gospodarstw. Łączna kwota przeznaczona na pomoc sięgnęła 1,2 miliarda złotych, które zostały wypłacone jako dotacja PROW na lata 2014-2020.

Handlowcy chryzantemami i kwiaciarze złożyli do ARiMR 5,39 tysięcy próśb o wsparcie finansowe. Na ten cel przeznaczono ponad 78 milionów złotych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł