ASF - Niemcy
Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 2 Stycznia 2021

Liczba przypadków ledwo zbliża się do 400. Sytuacja w Niemczech

Liczby potwierdzonych przypadków ASF zbliżają się ledwie do 400. Sytuacja w Niemczech wygląda zupełnie inaczej, niż w Polsce,

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) dotyka nie tylko zwierzęta w Polsce, ale i u naszych zachodnich sąsiadów. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE, w ostatnim tygodniu grudnia nie potwierdzono kolejnych przypadków ASF w Niemczech, co oznacza, że łączna liczba przypadków pozostaje niezmieniona.

Zgodnie z danymi z portalu Pig Progress, w Niemczech potwierdzono 391 przypadków ASF w Niemczech.

ASF w Niemczech

Do 28 grudnia służby Brandenburgii potwierdziły łącznie 375 przypadków ASF u dzików. Nowe przypadki pojawiały się w powiatach:

  • Sprewa-Nysa - 29,
  • Odra-Szprewa - 228,
  • Märkisch-Oderland - 118.
Emilka z Emilka z "Rolnicy. Podlasie" przygotowała niespodziankę na Nowy Rok. Fani zachwyceniCzytaj dalej


Jeżeli chodzi o dane z Saksonii, najwięcej przypadków potwierdzono w Gorlitz, a łącznie w całej Saksonii do 23 grudnia potwierdzono 16 nowych przypadków ASF.

A co z sytuacją w Polsce?

W Polsce w ostatnim tygodniu grudnia 2020 roku liczba nowych przypadków wzrosła do 4029. Więcej na ten temat pisaliśmy >tutaj<.

Jak zaznacza portal Agropolska, w kraju rośnie liczba nowych przypadków w województwie zachodniopomorskim. Z czego pierwsze dwa zostały potwierdzone jeszcze w połowie grudnia, w miejscowości Czelin w gminie Mieszkowice w powiecie gryfińskim, która znajduje się około jednego kilometra od granicy z Niemcami.

Co więcej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ostatnich dniach służby wykryły tam kolejne przypadki. Mowa nawet o 33 kolejnych przypadkach ASF.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Agropolska

Następny artykuł