ASF - przypadki
danielbahrmann / pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 4 Lutego 2021

GIW potwierdza. Coraz więcej przypadków ASF

Do 351 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków ASF - wynika z informacji zamieszczonych dziś przez Główny Inspektorat Weterynarii. Na ten moment najwięcej przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików potwierdzono w województwie lubuskim.

Nieustannie wzrasta liczba potwierdzonych przypadków ASF w Polsce wśród populacji dzików. Zgodnie z informacjami, które dziś zamieścił Główny Inspektorat Weterynarii, na dzień 4 lutego 2021 roku, potwierdzono 351 przypadki.

ASF w ośmiu województwach

- Inspekcja Weterynaryjna opublikowała szczegółowy raport dotyczący 251 przypadków ASF. Wynika z niego, że 62 stwierdzono w wyniku prowadzonego odstrzału dzików. 6 przypadków zostało potwierdzonych wskutek badań dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych. Pozostałe przypadki wynikają z odnalezienia oraz zbadania próbek tusz padłych osobników - informuje portal Agropolska.

Do dziś, 4 lutego 2021 roku potwierdzono już 351 przypadków ASF. Z raportu wynika, że wirus został potwierdzony w ośmiu województwach.

Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyRolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyCzytaj dalej

Sytuacja w Polsce. Lubuskie najbardziej dotknięte pomorem

Na ten moment najwięcej przypadków - 214 - potwierdzono w województwie lubuskim.

Znaczna część populacji zakażonych dzików pojawiła się także w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie do 4 lutego, potwierdzono 59 przypadków ASF.

Trzecim województwem pod względem liczebności zakażonych dzików, jest województwo zachodniopomorskie, gdzie potwierdzono 22 przypadki.

W pozostałych województwach, gdzie występuje ASF odnotowano:

  • 18 przypadków - województwo lubelskie,
  • 17 przypadków - województwo podkarpackie,
  • 11 przypadków - województwo mazowieckie.

W porównaniu z początkiem lutego 2020 i 2021 roku, w bieżącym roku odnotowano mniej przypadków ASF wśród dzików. W roku 2020 na początku lutego potwierdzono ponad 500 przypadków.

Główny Inspektorat Weterynarii na bieżąco aktualizuję mapę kolejnych potwierdzonych przypadków ASF. Mapa dostępna jest >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Agropolska, Główny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł