ASF - pieniądze
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 5 Grudnia 2020

Zapowiedziano zwiększenie wsparcia finansowego dla posiadaczy świń. Mowa nawet o dodatkowych 65 mln zł

Grzegorz Puda oraz Renata Mantur podczas wczorajszej konferencji prasowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poruszyli kwestie związane z ASF. Minister rolnictwa zapowiedział, że budżet przeznaczony na pomoc dla rolników poszkodowanych przez afrykański pomór świń zostanie zwiększona o dodatkowe 65 mln zł. Co więcej, Puda oraz Mantur nawiązali do kwestii związanych z problemami, z jakimi zmagali się rolnicy podczas składania wniosków. Wiadomo także, podjęte zostały działania, które umożliwią rolnikom składanie wniosków o przywrócenie terminu.

Afrykański pomór świń (ASF) jest jednym z największych problemów, z którym zmagają się dzisiaj rolnicy. Podczas wczorajszej konferencji prasowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o którym wspominaliśmy >tutaj< nie mogła nie zostać poruszona kwestia dotycząca ASF.

Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z Jedno nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę. Marta z "Rolnik szuka żony" natychmiast odpowiedziałaCzytaj dalej

Konferencja prasowa MRiRW: problem ASF

Na temat zasad pomocy dla producentów świń wypowiedziała się Renata Mantur, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Zasady pomocy dla producentów świń są określane przede wszystkim w zgodzie z przepisami prawa wspólnotowego. W związku z tym, że te przepisy dają jedynie możliwość przyznawania odszkodowań, obliczanych w odniesieniu do utraty dochodów nie ma możliwości takiej zmiany warunków. Jednocześnie należy wskazać, że ze względu na kończący się rok budżetowy nowy nabór wniosków nie jest planowany - przekazała Mantur.

Grzegorz Puda, który także uczestniczył w spotkaniu, poinformował, że podjęte zostały działania, które mają na celu zwiększenie budżetu.

- Podjąłem działania celem zwiększenia budżetu o dodatkowe 65 mln zł. W tej chwili to będzie prawie 119 mln zł, to jest ponad 100 proc. więcej niż było dotychczas - zapowiedział Grzegorz Puda.

Problematyczne składanie wniosków

Minister rolnictwa poruszył także kwestę składania wniosków.

- Drugi ważny temat dotyczy samych wniosków. Naszym zdaniem jest spora liczba rolników, którzy z różnych powodów nie mogli złożyć tych wniosków i nie udało im się skorzystać z tej pomocy. W związku z tym podjęliśmy działania, aby umożliwić im składanie wniosków o przywrócenie terminu, co spowoduje, że ta szansa dla nich będzie dużo większa - dodał Puda.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Mantur poruszyła także kwestę małego zainteresowania pomocą dla rolników dotkniętych ASF, która miałaby wynikać z krótkiego terminu składania wniosków i skomplikowanej procedury. Wiceprezes ARiMR wyjaśniła, że wszystkie wymogi i procedury wynikają w znacznej mierze z przepisów unijnych.

Minister rolnictwa pod koniec spotkania zaapelował do producentów trzody chlewnej i drobiu, by przestrzegali zasad bioasekuracji w związku z kolejnym problemem, jaki pojawił się w Polsce. Mianowicie z kolejnymi ogniskami ptasiej grypy.

Przez 8 miesięcy włamywali się na posesję. Nie do wiary, co kradliPrzez 8 miesięcy włamywali się na posesję. Nie do wiary, co kradliCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Farmer

Następny artykuł