ASF - decyzja
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 8 Listopada 2020

Władze województwa podjęły ostateczną decyzję. Ponad milion złotych zostanie przeznaczony na walkę z ASF

Decyzja w sprawie walki z ASF zapadła, przeznaczony zostanie milion złotych. Sytuacja wydaje się coraz bardziej niebezpieczna.

ASF, czyli afrykański pomór świń rozprzestrzenia się na wielką skalę, co niesie za sobą ogromne ryzyko. Wirus atakujący trzodę chlewną, jest dla nich niebywale groźny, często doprowadzając do śmierci. W walce ze zmniejszaniem skutków ASF, władze województwa podjęły ważną decyzję.

Walka z ASF trwa. Zapadła znacząca decyzja

Władze województw świętokrzyskiego i mazowieckiego podjęły decyzję w sprawie walki z ASF. Zadecydowano, że wybudowany zostanie 50-kilometrowego płotu na granicy województw. Niestety, ryzyko przenoszenia wirusa, jest zbyt duże, by narażać kolejne rejony w Polsce, a ASF przenoszone jest nie tylko przez zwierzęta. Chociaż człowiek nie może zakazić się ASF, może roznosić go dalej, na przykład do chlewni, gdzie zacznie atakować świnie.

- Człowiek, wchodząc do lasu, np. nadepnie na to przysłowiowe truchło, jak się u nas mówi, czyli zwłoki dzika w zaawansowanym rozkładzie, których tak praktycznie nie widać, tylko jakieś tam resztki, but w podeszwie ma głębokie żłobienia - przekazał lek. wet. Tadeusz Kulkiewicz, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii.

Sytuacja w świętokrzyskim błyskawicznie może się zmienić

Do tej pory w 2020 roku w województwie świętokrzyskim nie odnotowano jeszcze ani jednego przypadku ASF. Niestety, zgodnie z danymi, które pokazuje mapa zakażeń w Polsce, niebawem sytuacja może się zmienić.

Teraz do monitorowania zagrożenia zaangażowana została 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

- Zadania nasze polegało na przeczesywaniu kilkuset hektarów w poszukiwaniu padłych dzików, które ewentualnie mogły być zakażone ASF - zdradził por. Marcin Kowal, oficer prasowy 10.

Stanie ogrodzenie za milion złotych

- Głównie będzie to, ogrodzenie przebiegało na terenie lasów państwowych, w związku z tym koszt budowy przejmują głównie Lasy Państwowe – przekazał Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

A koszt płotu ma wnieść ponad milion złotych. Będzie miał ponad 50 kilometrów długości i dwa metry wysokości. Jak można się dowiedzieć, zostanie on wykonany z ocynkowanej siatki i drewnianych palików. Jego przebieg został wyznaczony na podstawie głównych szlaków migracji zwierząt z tego terenu.

- Dziki, które nie są płoszone, podchodząc do ogrodzenia, nie przekraczają go, nawet nie podejmują takiej próby, zostają przy płocie albo wracają, postawienie płotu daje pewną gwarancję - zaznaczył Kulkiewicz.

Co więcej, w niektórych miejscach zostaną zastosowane także chemiczne środki, których zadaniem będzie odstraszanie zwierząt. W związku z walką ASF podjęta została decyzja o odstrzale ponad 2 tysięcy dzików.

- Trochę z moim poczuciem obywatela, jako człowieka trochę się kłóci, decyzja jest jednak podjęcia w oparciu o racjonalizm – mówi wojewoda Zbigniew Koniusz.

Źródło: Kielce TVP

Następny artykuł