ASF - dane GIW
imago/blickwinkel/EAST NEWS
Autor Aneta Wasilewska - 14 Grudnia 2020

Nowe dane Głównego Inspektoratu Weterynarii ws. ASF. Przypadki potwierdzono na obszarze pięciu województw

Sytuacja związana z wirusem afrykańskiego pomoru świń staje się coraz groźniejsza. Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii w dniach od 4 do 10 grudnia potwierdzono ponad 50 nowych przypadków ASF wśród populacji dzików. Zakażenia potwierdzono w pięciu województwach w Polsce.

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował nowe dane dotyczące afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Najnowsze przypadki zostały potwierdzone w pięciu województwach.

Nowy raport GIW: 58 nowych przypadków ASF w populacji dzików

Zgodnie z danymi raportu Głównego Inspektoratu Weterynarii, w dniach 4-10 grudnia potwierdzono 58 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Nowe przypadki potwierdzono na obszarze pięciu województw:

  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego,
  • lubelskiego,
  • podkarpackiego,
  • lubuskiego.

ASF w województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono w powiatach: bartoszyckim, elbląskim, ełckim, lidzbarskim, olsztyńskim i ostródzkim.

ASF w województwie podlaskim potwierdzono w powiatach: bielskim i sokólskim.

ASF w województwie lubelskim potwierdzono w powiatach: biłgorajskim, krasnostawskim, lubelskim, puławskim, tomaszowski i zamojskim.

ASF w województwie podkarpackim potwierdzono w powiatach: jarosławskim, przemyskim, lubaczowskim.

ASF w województwie lubuskim potwierdzono w powiatach: nowosolskim, zielonogórskim i żarskim.

Sytuacja związana z ASF w Polsce

Zgodnie z najnowszymi danymi od początku roku w Polsce potwierdzono 3831 przypadków ASF, a ślady wirusa zostały potwierdzone w tkankach ponad 6 tys. dzików.

Źródło: Farmer, GIW

Następny artykuł