asf
unsplash.com / fot. Adrian Infernus
Autor Magdalena Więckowska - 16 Stycznia 2021

Podsumowanie ASF w Europie w 2020 roku. Polska w czołówce

ASF, czyli afrykański pomór świń jest problemem, z którym od dłuższego zmaga się spora część Europy. Podsumowania roku 2020 pokazują, że liczba ognisk w porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się.

Mimo to krajami, które cierpią z powodu największej liczby ognisk ASF są: Rumunia, Rosja i Polska.

ASF w 2019 i 2020 roku

W 2019 roku na terenie wszystkich krajów europejskich oficjalnie potwierdzono 1848 ognisk afrykańskiego pomoru świń. W 2020 roku liczba ta okazała się być na szczęście mniejsza i osiągnęła pułap 1408 ognisk wirusa.

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby wykrytych ognisk ASF w 2020 roku okazała się Rumunia - w sumie 1055 przypadków. Dużo mniej ognisk wykryto w Rosji - 164 - która zajęła tym samym drugie miejsce. Pierwszą trójkę niechlubnego plebiscytu zamyka Polska ze swoimi 103 ogniskami ASF.

I choć ognisk było mniej, co niewątpliwie jest powodem do zadowolenia, to wcale nie oznacza, że samych przypadków zachorowań było również mniej. Wręcz odwrotnie.

Przewoził buraki, zatrzymała go Inspekcja Transportu Drogowego. Przewoźnik popełnił niewybaczalny błądPrzewoził buraki, zatrzymała go Inspekcja Transportu Drogowego. Przewoźnik popełnił niewybaczalny błądCzytaj dalej

Jak podaje System Zgłaszania Chorób Zwierząt Unii Europejskiej (ADNS) w 2020 roku liczba chorych zwierząt wyniosła 11 074. W 2019 roku zwierząt ze zdiagnozowanym wirusem było "zaledwie" 6 396, czyli ponad 4,5 tysiąca mniej.

Co gorsza, w przypadku liczby chorych zwierząt w Europie w 2020 roku nasz kraj zajął pierwsze miejsce - 4 152 przypadków ASF. Na Węgrzech było niewiele mniej osobników zakażonych wirusem - 4 024 sztuki.

Walka w Europie

Walka z afrykańskim pomorem świń jest z pewnością zaciekła i nierówna. Wirus zdaje się być niczym niewidzialny wróg, który pojawia się znienacka i bez ostrzeżenia. Jego roznosicielami są dziki, a sam wirus jest wysoce zaraźliwy i przenosi się wśród trzody chlewnej w błyskawicznym tempie.

Jedynym krajem wolnym od wirusa ASF w 2020 roku okazała się Belgia. 2020 rok nie był za to pozytywny dla niemieckich rolników - w ich kraju właśnie w ubiegłym roku afrykański pomór świń pojawił się po raz pierwszy. Pocieszające jest to, że był on obecny tylko wśród dzików.

Również Grecja w 2020 roku stanęła po raz pierwszy twarzą w twarz z problemem ASF. Europa walczy zaciekle, ale - jak widać - walka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a upływ czasu działa na niekorzyść ludzi.

W grudniu 2020 roku Belgia zdecydowała o wycofaniu obostrzeń wywołanych strachem o rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Czy w 2021 roku kolejne kraje dołączą do grona szczęśliwców? Czas pokaże.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł