ASF - dziki
milesz/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 18 Grudnia 2020

Kolejny region z ASF. Wirus został potwierdzony u dwóch dzików

W kolejnym województwie w Polsce potwierdzono pojawienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń wśród populacji dzików. Jak się okazuje, w regionie odnaleziono dwa martwe dziki. Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla producentów trzody chlewnej z okolic.

Niestety, zgodnie z informacjami, które pojawiły się w lokalnych mediach, wirus ASF pojawił się w kolejnym województwie w Polsce.

Wirus ASF w kolejnym regionie w Polsce

Zgodnie z informacjami, które przekazał portal Radioszczecin.pl, wirus ASF został potwierdzony w województwie zachodniopomorskim. Jak się okazuje, wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony u dwóch martwych dzików.

Zwierzęta zostały odnalezione niedaleko wsi Czelin, w gminie Mieszkowice. Zgodnie z analizami służb weterynaryjnych, wirus ASF najprawdopodobniej przemieścił się do województwa zachodniopomorskiego z Niemiec, z Brandenburgi.

- Tam niedawno miał miejsce zbiór kukurydzy, co oznacza wzmożoną migrację dzików. Niemcy mają już od jakiegoś czasu w Brandenburgii wirusa. Bariera Odry nie jest tak bezpieczną, jak może się to wydawać - przekazał zachodniopomorski lekarz weterynarii dr Maciej Prost.

Jak ostatnio przekazywaliśmy, wirus ASF został potwierdzony także na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, lubuskiego.

Zła wiadomość dla producentów trzody chlewnej

Potwierdzenie obecności o wirusie w regionie nie jest dobrą informacją dla producentów trzody chlewnej. Patrząc na ubiegłe lata walki z wirusem, ASF prędzej, czy później z dzików przenosi się na świnie.

Ogniska ASF zgodnie z rozporządzeniem są natychmiast likwidowane, a zwierzęta trafiają do utylizacji.

- Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia - przypomina Główny Inspektorat Weterynarii.

Źródło: Radio Szczecin, TopAgrar

Następny artykuł