ASF - Polski Związek Łowiecki
milesz/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 21 Grudnia 2020

Polski Związek Łowiecki otrzyma niemalże 20 mln zł. Wiadomo, na co zostaną przeznaczone pieniądze

PZŁ otrzyma blisko 20 milionów złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Polski Związek Łowiecki przekazał już, jakie koszty zostaną pokryte przez dodatkowe fundusze.

Jak przekazał na swojej stronie internetowej Polski Związek Łowiecki, Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy blisko 20 milionów złotych.

Pomoc w wysokości 19,8 mln zł zostanie przyznana w ramach „Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń”. Wsparcie wpisuje się w priorytetowe działania w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”, Część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów.

Polski Związek Łowiecki informuje, na co przeznaczy pieniądze z NFOŚiGW

- Środki zostaną przeznaczone na zakup chłodni do przechowywania tusz dzików pochodzących ze stref występowania ogniska wirusa ASF oraz pojazdów do ich transportu - informuje PZŁ.

Dodatkowo Polski Związek Łowiecki zaznaczył, że w związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi chłodni do magazynowania tusz dzików, w pierwszym etapie zostanie przeprowadzony przetarg na wybór producenta i dostawcy chłodni. PZŁ przewiduje, że odbywać się będzie to w styczniu 2021 roki.

Podczas drugiego etapu przeprowadzony zostanie konkurs, w którym wyłonione przeprowadzony przetarg na wybór producenta i dostawcy chłodni.

- Wszystkie działania będą realizowane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Wszelkie informacje dotyczące harmonogramu przedsięwzięcia będziemy zamieszczali, z odpowiednim wyprzedzeniem, na naszej stronie - zaznacza Polski Związek Łowiecki.

Prawie cztery tysiące przypadków ASF w Polsce

Zgodnie z danymi na 21 grudnia, w Polsce odnotowano 3974 potwierdzonych przypadków ASF w Polsce.

Najnowsze przypadki zostały potwierdzone w województwach: dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim

Największe z nich pojawiły się w województwie lubuskim w powiecie krośnieńskim odrzańskim, gdzie znaleziono 17 i 19 martwych dzików.

Źródło: Polski Związek Łowiecki, Agropolska

Następny artykuł