ASF - hodowcy
TVP3 Kielce
Autor Aneta Wasilewska - 24 Stycznia 2021

Hodowcy wiedzą, że pomoc przyszła za późno. Płot ma zapobiec przenoszeniu się ASF

Hodowcy są zdania, że pomoc przyszła o 6 lat za późno. Mowa o pomocy dla hodowców trzody chlewnej z powiatu świętokrzyskiego w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dopiero teraz budowany jest płot, który ma zapobiec przedostaniu się wirusa z Mazowsza.

Jolanta Kawalec, ze Stawu Kunowskiego od kilkunastu lat prowadzi produkcję trzody chlewnej. I jak przyznała w rozmowie z TVP3, zagrożenia takiego, jak ASF jeszcze nie było. W swoim gospodarstwie postanowiła zabezpieczyć chlewnię dodatkowym płotem.

- Gdybym nie myślała, że to zupełnie się nie uda, to bym nie inwestowała - przekazała w rozmowie z TVP3.

Walka z ASF: 35-kilometrowy płot

Do walki z ASF włączyli się także leśnicy, którzy postawili płot odgradzający region świętokrzyski od Mazowsza. Dzięki czemu zwierzęta będą miały ograniczone możliwości w przenoszeniu wirusa.

Przypomnijmy, w województwie mazowieckim potwierdzono już przypadki ASF, natomiast w województwie świętokrzyskim nie. W województwie świętokrzyskim są już wyznaczone strefy buforowe.

Długo oczekiwany gość u Emilki z Laszek. Długo oczekiwany gość u Emilki z Laszek. "Nie zginąłem w żadnym wypadku samochodowym"Czytaj dalej

Województwo świętokrzyskie

W powiecie świętokrzyskim wyznaczono:

  • obszary zagrożenia ASF - niebieskie - część powiatu starachowickiego
  • obszary objęte ograniczeniami - czerwone - części powiatów starachowickiego i opatowskiego
  • strefy ochronne - żółte - wprowadzona w siedmiu powiatach regionu świętokrzyskiego

- Strefa czerwona ogranicza nas już jeżeli chodzi o wybór zakładów. Muszą być próby od zwierząt przed prawie każdym wywozem, bo takie próby ważne są tylko tydzień od momentu popbrania - dodała Jolanta Kawalec.

Ograniczenia, z jakimi muszą się borykać hodowcy, przekładają się na funkcjonowanie całej branży. W regionie zakład przetwórczy w Starachowicach musi mierzyć się z przykrymi konsekwencjami.

- Głównym wyznaniem, które stoi przed nami, to odcięcie Polski od kluczowych rynków eksportowych jeżeli chodzi o państwa trzecie, utrata przez Polskę statusu kraju wolnego od ASF, mam tu na myśli ważne rynki azjatyckie, takie jak Chiny - zaznaczył Łukasz Dominiak rzecznik prasowy Animex Foods w rozmowie z TVP3.

Problem afrykańskiego pomoru świń nie jest obcy weterynarzom, którzy są zdania, że budowa płotu jest korzystna. Weterynarze nie zgadzają się ze zdaniem rolników, przekonanych, o tym, że płot powstał o 6 lat za późno.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP3 Kielce

Następny artykuł