ASF - sytuacja
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 24 Listopada 2020

Sytuacja z ASF coraz cięższa. Teraz wszyscy czekają tylko na jedno

Niestety, sytuacja związana z wirusem ASF (afrykański pomór świń) nie poprawia się. Skutki wirusa odnotowywane są już w niemalże wszystkich europejskich krajach. W Polsce zgodnie z danymi z tego tygodnia odnotowano kolejnych 50 przypadków. Pojawia się więc pytanie, kiedy w końcu pojawi się szczepionka przeciw ASF. Na ten temat pojawiło się już wiele wiadomości. Okazuje się, że jedna z nich może być gotowa już w przyszłym roku. Wiadomo także, że zostały przygotowane specjalne testy do wykrywania wirusa.

Liczba dzików zakażonych ASF rośnie z dnia na dzień. Sytuacja w Polsce wcale się nie normuje. Z danych Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że w ciągu minionego tygodnia odnotowano kolejnych 50 przypadków wśród populacji dzików. Nowe przypadki zostały potwierdzone na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i lubuskiego.

To kiedy szczepionka przeciw ASF?

Na temat szczepionki na ASF pojawiło się już wiele wiadomości. Nie tak dawno zapowiadano, że w Wietnamie już w przyszłym roku powstanie szczepionka. Zgodnie z informacjami, jakimi podzielił się tamtejszy minister rolnictwa, Nguyena Xuan Cuonga przeprowadzono już kilka prób, które dały obiecujące rezultaty.

Co więcej, przekazano, że jeżeli wyniki badań zostaną potwierdzone, szczepionka przeciw ASF będzie w Wietnamie do trzeciego kwartału przyszłego roku.

Tak samo na temat szczepień przeciw ASF obiecujące wyniki pojawiły się w Instytucie Pirbrighta w Anglii. Naukowcy z instytutu zdradzili, że mają już bezpieczną i skuteczną szczepionkę. Dodatkowo przekazano, że wszystkie zaszczepione świnie przeżyły po ekspozycji na wysoce zakaźną dawkę wirusa.

Jak zapowiedzieli naukowcy, dzięki szczepionce można byłoby odróżnić zwierzęta, które zostały zaszczepione i te, które przeszły chorobę, a to pozwoliłoby na stworzenie odpowiednich programów szczepień, które nie wpłyną na handel.

Zacznie się 1 grudnia, wyznaczono tylko tydzień na złożenie wniosku. ARiMR ogłosiła nowy nabórZacznie się 1 grudnia, wyznaczono tylko tydzień na złożenie wniosku. ARiMR ogłosiła nowy nabórCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnik
  2. Popularny bank z ważnym apelem do klientów. Nawet się nie zorientujesz jak zabiorą wszystkie pieniądze
  3. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie

Pojawiły się także informacje, że naukowcom udało się opracować szybki test genetyczny, dzięki któremu można wykrywać nawet niewielkie ilości wirusa ASF wśród zwierząt.

Test można wykonać szybko, a jego wyniki, zdaniem naukowców, nie dają fałszywych wyników dodatnich. To za sprawą tego, że test jest wyjątkowo czuły i nie reaguje na inne wirusy. Dodatkowo taki test można wykonać w terenie.

ASF jest ogromnym zagrożeniem dla całej producji

Niestety, z wirusem ASF nie ma przelewek. Obecnie jest to największe zagrożenie dla światowej produkcji trzody chlewnej. Wykrycie choroby w kraju, uniemożliwia eksport mięsa. Już dziś wystarczy spojrzeć na cenę produktów, które znajdziemy na sklepowych pólkach, by stwierdzić, że ASF ma wpływ na handel wieprzowiną.

Dramatyczny apel Andrzeja z Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojcaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Często pijesz sok jabłkowy? Możesz się zdziwić odkrywając jakie ma właściwości
   2. Emeryt z cygarem w ustach uratował szczeniaka z paszczy aligatora. Wideo ze zdarzenia podbija internet
   3. Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomoc
   4. Pokłócili się o miedzę, chwycił za siekierę. Do akcji wkroczyła policja
   5. Niespodziewanie samochód osobowy wjechał w powóz konny. Na miejscu natychmiast pojawiła się pomoc, niestety dziś podjęto ciężką decyzję
   6. Kot w tragicznym stanie uratowany od pracownicy kliniki weterynarii. Jest sparaliżowany, a zdjęcia odbierają mowę
   7. Na jaw wyszło, ile miał zarobić Marcin Najman w trakcie Fame MMA. Czyste szaleństwo, mało kto może śnić o takich kwotach

Następny artykuł