asf
unsplash.com / fot. Phoenix Han
Autor Magdalena Więckowska - 27 Stycznia 2021

Nadchodzi szczepionka na ASF? Obiecujące wiadomości z Azji

Czy szczepionka przeciwko ASF może pojawić się na rynku w 2021 roku? Wedle chęci jej wynalazców - Wietnamczyków - jest to wysoce prawdopodobne już w drugim kwartale bieżącego roku.

Szczepionka przeciwko ASF jest zasługą wietnamskich badaczy, który opracowali i przetestowali specyfik w swoim kraju. Właśnie zakończył się program pilotażowy stosowania szczepionki.

ASF pokonane szczepionką?

Ostatnimi czasy w mediach pojawiają się kolejne informacje dotyczące nowych szczepionek na uciążliwe choroby, które rujnują ład gospodarczy na całym świecie. Jedną z dolegliwości, która dotyka zdrowie zwierząt jest afrykański pomór świń.

Choroba jest niezwykle oporna na walkę i pomimo wszelkich starań mało który kraj dotknięty tym problemem może pochwalić się całkowitym pokonaniem choroby.

Wietnamscy naukowcy mogą być iskierką nadziei dla wszystkich hodowców trzody chlewnej - opracowali i przetestowali oni szczepionkę na ASF. Jak podaje portal agropolska.pl, firma Navetco National Veterinary JSC (Navetco) zamknęła pomyślnie program pilotażowy dotyczący stosowania szczepionki.

Francja: mieszkańcy miast już nie mogą narzekać na rolników. Powstała specjalna ustawaFrancja: mieszkańcy miast już nie mogą narzekać na rolników. Powstała specjalna ustawaCzytaj dalej

Nad kwestią tego typu walki z afrykańskim pomorem świń czuwa wietnamskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak podają źródła, w wyprodukowaniu szczepionki swój duży udział miały Stany Zjednoczone.

Program pilotażowy i dalsze losy szczepionki

Portal vir.com.vn opisał przeprowadzony przez wietnamską firmę program pilotażowy dotyczący wykorzystania żywej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Zaszczepione zostały 72 zdrowe świnie.

Zwierzęta zostały przebadane po czternastu dniach i - ku uciesze naukowców - wyniki okazały się być bardzo optymistyczne. Wiceminister resortu rolnictwa w Wietnamie, Phung Duc Tieng powiedział dla Vietnam Investment Reviev:

- Żadna z zaszczepionych świń nie uzyskała pozytywnego wyniku na ASF po podaniu szczepionki.

Innymi słowy: nadzieje pokładane w szczepionce zostały spełnione, co otworzyło naukowcom drogę do dalszych działań w tym zakresie. Kolejnym krokiem mogłaby być komercyjna produkcja produktu już w drugim kwartale 2021 roku.

Jak podaje portal agropolska.pl Wietnam ma w planach wyprodukowanie czterech serii szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń - każda z nich będzie zawierała po 10 tysięcy dawek.

Informacja o szczepionce i jej działaniu budzi ogromną nadzieję zwłaszcza wśród hodowców trzody chlewnej na całym świecie. Afrykański pomór świń stał się jednym z największych i najdotkliwszych problemów, w którym od pewnego czasu boryka się światowe rolnictwo.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje, iż na przestrzeni ostatnich lat w samym tylko Wietnamie przymusowemu ubojowi wskutek zarażenia ASF zostało poddanych aż sześć milionów świń.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl

Następny artykuł