ASF - pomoc
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 29 Października 2020

Po głośnych apelach pieniądze trafią do poszkodowanych przez wirusa. Pomoc rozpocznie się w przyszłym tygodniu

O pomoc finansową apelowano od dawna. W końcu pojawiły się wiadomości na temat możliwego wsparcia dla wszystkich poszkodowanych przez wirusa ASF.

ASF dotyka coraz większą ilość hodowców. Niestety, wirus nie odpuszcza, a straty rosną z dnia na dzień. W końcu po wielu apelach pojawiła się dobra wiadomość. Poszkodowani będą mogli liczyć na pomoc finansową.

W końcu dobra wiadomość. Zasady zostały zmienione, jeszcze więcej osób skorzysta z dodatkowych pieniędzyW końcu dobra wiadomość. Zasady zostały zmienione, jeszcze więcej osób skorzysta z dodatkowych pieniędzyCzytaj dalej

Rekompensaty dla hodowców ze stref ASF

Jeszcze na początku października Wielkopolska Izba Rolnicza zwracała się z pilnym apelem do Ministerstwa Rolnictwa, by zająć się sprawą ASF, a mianowicie odszkodowaniami dla wszystkich, którzy muszą się mierzyć ze skutkami ciężkiej sytuacji spowodowanej nowymi ogniskami i przypadkami afrykańskiego pomoru świń. Hodowcy cały czas czekali na ostateczną odpowiedź, która przez długi czas nie nadchodziła.

- W naszym piśmie wnioskowaliśmy między innymi o uruchomienie ciągłego naboru wniosków na inwestycje i działania w zakresie bioasekuracji, rekompensaty niskich cen dla rolników sprzedających trzodę chlewną z obszarów objętych restrykcjami oraz wdrożenie działania polegającego na wypłacie rekompensat dla rolników, którzy na stałe zaprzestaną produkcji trzody chlewnej i podejmą alternatywne kierunki produkcji rolniczej - zaznaczył wielkopolski samorząd rolniczy.

Pomoc rozpocznie się już w listopadzie

Wielkopolska Izba Rolna odpowiedziała dziś w końcu. Okazuje się, że już w listopadzie rozpocznie się kolejny nabór wniosków na bioasekurację. Co więcej, już rozpoczęły się prace legislacyjne nad projektem, które szczegółowo będą określać zadania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialnej za wyrównanie obniżonych dochodów producentów świń.

- W dniu 28.10.2020 otrzymaliśmy odpowiedź Pana Ministra, z której wynika, że kolejny nabór wniosków na bioasekurację odbędzie się w listopadzie. W swojej odpowiedzi Minister wskazał również, że, tu cytat:...Ponadto prowadzone są prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu uruchomienie w 2020 r. pomocy na wyrównanie obniżonych dochodów dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze objętym częścią II lub III załącznika do decyzji 2014/709/UE lub zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF)... - przekazał sekretarz stanu w MRiRW Szymon Giżyński.

Sytuacja ASF w Polsce

A tymczasem zaledwie wczoraj poinformowano o kolejnych 56 przypadków ASF wśród dzików. Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii nowe przypadki pomoru zostały odnotowane w Polsce w dniach 16-22 października, na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Śmierć przyszła nagle, nic nie można było zrobić. Koszmarna wiadomość, Szczena z "Chłopaków do wzięcia" był zdruzgotany

2. Emerytury jednak nie tak wysokie jak myślano? Miał być raj i stos dodatków dla emerytów, będzie walka o każdy grosz

3. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym

Magda znowu zmieniła zdanie. Widzowie Magda znowu zmieniła zdanie. Widzowie "Rolnik szuka żony" mają dośćCzytaj dalej

W ramach walki z wirusem ASF powstanie 60-km płot o wysokości 2 m na granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Zostanie on poprowadzony przez powiaty: starachowicki, ostrowiecki i opatowski. Zgodnie z zapowiedziami, zostanie postawiony do końca listopada.

- Wnieśliśmy o budowę ogrodzenia, ponieważ kompleks Puszczy Iłżeckiej jest dla nas największym zagrożeniem. Po stronie województwa mazowieckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy, były już przypadki ASF zarówno u dzików, jak i ogniska u świń – przekazał w rozmowie z PAP zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Mariusz Gwardjan.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostało ci mięso z rosołu? Masz ogromne szczęście, zrób z niego niepowtarzalny farsz do pierogów
  2. Rottweiler śmiertelnie pogryzł noworodka, chciał go zakopać. Koszmar rodziny
  3. “Hołota mu głos dała i hołota mu głos odbierze”. Przejmujące słowa rolnika na proteście
  4. Już od czwartku Polacy mogą dostać dodatkowe pieniądze. Wiemy, kto skorzysta z zastrzyku gotówki
  5. Mieszkasz w domu? Nowa opłata ma wynieść nawet 1350 złotych, nie będzie dało się jej uniknąć
  6. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest
  7. Na oczach dziecka kopnął szczeniaka. Wstrząsające nagranie z Polski trafiło do sieci

    Źródło: Ceny Rolnicze, Topagrar

Następny artykuł