Autobus - ogórek
Radomil talk/Wikipedia/(CC BY-SA 3.0)
Autor Aneta Wasilewska - 15 Listopada 2020

Kto z was jeździł kultowym "ogórkiem"?

Autobus, który widoczny jest na zdjęciu, zyskał już miano kultowego. Przed laty królował na polskich drogach, wożąc pasażerów do szkoły i pracy. Pamiętacie jeszcze, jaki to model?

Autobus, o którym mowa, ze względu na swój wygląd, potocznie nazywany jest "ogórkiem". Kultowe autobusy produkowane były w latach 1959–1986 przez przedsiębiorstwo Jelcz

Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceniCzytaj dalej

Kultowy autobus "ogórek". Jelcz 043 królował na polskich drogach

W czasach po wojnie w Polsce rozwiał się transport między miastami, co wymusiło na władzach decyzję, o wprowadzeniu większej ilości maszyn, w których pomieści się więcej osób. Po wielu zawirowaniach doszło do nawiązania współpracy z czechosłowackim przedsiębiorstwem Škoda, która przyczyniła się do powstania niezapomnianego modelu.

Jelcz 043 po raz pierwszy został zmontowany już w 1959 roku, a już po roku, wyprodukowano około 200 pojazdów, w których znajdowało się po 52 miejsca dla pasażerów, którzy dojeżdżali z miasta do miasta.

Na bazie kultowego modelu powstały także autobusy miejskie Jelcz 272 MEX, Jelcz AP-02 i Jelcz 021, a także autobusy turystyczne Jelcz 014 Lux/Jelcz 015 Lux i autobus podmiejski Jelcz 041.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
2. Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojna
3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację

Zostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy złZostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy złCzytaj dalej

Pamiętacie jeszcze, jak na polskich drogach pojawiały się kultowe "ogórki"? Dziś można kupić je na aukcjach internetowych. Wiele firm przewozowych oferuje także wynajęcie "ogórków" na imprezy okolicznościowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostały ci ziemniaki z obiadu? Cudownie, zrobisz z nich przepyszne kotlety a'la krokiety
  2. Nowa wiadomość od PKO BP ucieszy nie tylko klientów banku. Polacy w końcu się doczekali
  3. Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewał
  4. Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVP
  5. Inwazyjny gatunek z Azji zagraża gospodarce i ekosystemowi. Ludzie załamują ręce
  6. Szczeniak urodził się z niezwykłym wyrazem pyszczka. Ciągle wygląda na zmartwionego
  7. Adam Małysz pokazał niebywałe nagranie ze swojego domu. Takiego go nie znacie, wideo poruszyło tysiące Polaków (WIDEO)

Następny artykuł