Bielmlek - porozumienie
Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek/ Facebook
Autor Aneta Wasilewska - 22 Grudnia 2020

Szansa dla rolników, którzy nie dostali pieniędzy? Jest porozumienie ws. Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek

Pojawiła się wiadomość, że osiągnięto porozumienie w sprawie przejęcia Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Taka decyzja będzie szansą dla rolników, by odzyskać swoje pieniądze. Niestety, nie wszyscy są pełni nadziei na zwrot za mleko. Możliwe nawet, że sprawa zakończy się w sądzie.

Mowa o sprawie Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek, o której więcej pisaliśmy >tutaj<.

Jak podaje portal Radio Białystok, pojawiła się szansa na wznowienie działalności mleczarni w Bielsku Podlaskim. Jak się okazuje, osiągnięto porozumienie w sprawie przejęcia spółdzielni przez suwalski Laktopol.

Wynegocjowano warunki dzierżawy

Informację o porozumieniu przekazała Alina Sobolewska, która jest zarządcą sądowym bielskiej spółdzielni w rozmowie z portalem Radio Białystok. Z informacji przekazanych przez Sobolewską wynika, że udało się wynegocjować warunki dzierżawy majątku w Bielmleku.

- Parafowaliśmy umowę dzierżawy majątku spółdzielni przez Laktopol - przekazała radca prawny Alina Sobolewska, sądowy zarządca Bielmleku w restrukturyzacji.

Zniszczyli kilka hektarów gruntów i odjechali. Teraz rolnicy domagają się odszkodowańZniszczyli kilka hektarów gruntów i odjechali. Teraz rolnicy domagają się odszkodowańCzytaj dalej

Jeżeli umowa z suwalskim Laktopol zostanie podpisana, będzie można rozpocząć działalność w Bielsku Podlaskim. Jednak, by do tego doszło, potrzebna jest jeszcze zgoda rady wierzycieli i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypomnijmy, rolnicy, którzy nie mogli zdawać mleka w Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek, zaczęli zdawać je właśnie do Laktopolu w Łosicach w województwie mazowieckim.

Grupa Polindus-Laktopol składa się z kilku zakładów branży mleczarskiej, mieszczących się w Gąsewie, Łosicach i Suwałkach, a zajmuje się produkcją mleka w proszku, które także miało być produkowane w SM Bielmek. W tym celu zbudowana została własna proszkownia, niestety tuż po rozpoczęły się problemy finansowe.

Sytuacja rolników, którzy zdawali mleko do SM Bielmlek

Spółdzielnia Mleczarska nie przyjmuje już mleka od rolników.

- Jako dostawca mleka otrzymałem SMS, że OSM Piątnica zrezygnowała z kupna majątku naszej mleczarni, więc Bielmlek kończy skup mleka - przekazał jeden rolników.

- Rezygnuję z hodowli krów. Nie miałem ich dużo, ale moja zlewnia z końcem roku ma przestać działać, więc postanowiłem zlikwidować swoje stado. Spółdzielnia jest mi winna około 16-17 tys. zł za mleko. Mam też kilkanaście tysięcy udziałów i mam nadzieję, że te pieniądze odzyskam jeśli Laktopol ostatecznie zdecyduje się kupić Bielmlek i zacznie regulować jego zobowiązania. Ale też wiem, że to może szybko nie nastąpić - wyznał drugi rolnik, który dostarczał mleko do SM Bielmlek.

Niestety, w jeszcze gorszej sytuacji są dostawcy, którzy po protestach zostali usunięci ze spółdzielni.

- W mojej sytuacji, gdy usunięto nas ze spółdzielni, przejęcie mleczarni przez Laktopol nic nie zmienia. Nadal Bielmlek jest mi winny za mleko, ale żeby odzyskać swoje pieniądze będziemy chyba musieli pójść do sądu. Dziwi mnie sposób, w jaki potraktowano rolników. SMS informujący o zakończeniu skupu i żadnych wyjaśnień? Przecież to są członkowie spółdzielni, bez których spółdzielnia nie istnieje - przekazała Monika Łęczycka.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Radio Białystok, Współczesna

Następny artykuł