Bill Gates
JEFF PACHOUD/AFP/East News
Autor Magdalena Więckowska - 16 Stycznia 2021

Bill Gates docenia rolnictwo. Kupił już ponad 96 tysięcy hektarów, ma ważny cel

Billa Gatesa nie trzeba przedstawiać - jest jednym z najbogatszych ludzi świata. Okazuje się, że jest również największym prywatnym właścicielem gruntów rolnych w USA. Biznesmen wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa wielkimi nakładami finansowymi w Afryce, a jest wielce prawdopodobne, że na amerykańskiej ziemi będzie wspierał ochronę gleby, upraw i zasobów wodnych.

Bill Gates posiada aż 96,8 tysięcy hektarów gruntów w osiemnastu stanach. Największe areały znajdują się w Luizjanie, Arkansas i Nebrasce.

Bill Gates i inwestycje w rolnictwo

Wizjonerskość wielu biznesmenów polega na tym, że potrafią oni spojrzeć na rzeczywistość z lotu ptaka, co pozwala im na zauważenie, jakie jej elementy mają największą wartość i potencjał rozwojowy. Bill Gates robi wiele dla innych, a jego zainteresowanie rolnictwem może mieć zakorzenienie w świadomości, że dbałość o kondycję gleby i zasobów wodnych jest kluczowe dla przetrwania milionów ludzi na ziemi.

Jak już wspomniano, Bill Gates posiada wielkie areały gruntów w całych Stanach Zjednoczonych. W Luizjanie ma ponad 69 akrów, w Arkansas prawie 48 akrów, a w Nebrasce ponad 20,5 akrów. Dodatkowo ma swoje udziały w ziemi w Arizonie na ponad 25,7 akrach.

Może wydawać się dość nietypowe, że człowiek, który poświęcił swoje życie technologii inwestuje w rolnictwo. Nie jest to jednak najnowszy kaprys Gatesa - interesuje się on rolnictwem już od dłuższego czasu. Dowód? W 2008 roku wraz z żoną Melindą ogłosił dotacje na rolnictwo w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej.

34-latek chciał pomóc sąsiadom. Teraz stanie przed sądem34-latek chciał pomóc sąsiadom. Teraz stanie przed sądemCzytaj dalej

Fundusze w wysokości 306 milionów dolarów miały za zadanie wspierać zrównoważone rolnictwo w ww. regionach. Co więcej, prowadzona przez niego fundacja skupia się na inwestowaniu w rośliny uprawne odporne na zmiany klimatu oraz krowy mleczne.

Rolnictwo przyszłości?

Obecnie nie podano oficjalnych informacji, które miałyby określać, co dokładnie będzie działo się na polach wykupionych przez Billa Gatesa w Stanach Zjednoczonych.

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl istnieją pewne informacje, na podstawie których można przypuszczać, że Bill Gates będzie planował inwestycje na gigantycznych gruntach w zgodzie z polityką prowadzonej przez siebie proekologicznej fundacji.

Cascade Investments, osobista spółka inwestycyjna Billa Gatesa jest związana z inną - Cottonwood Ag Management, która należy do organizacji zwanej Leading Harvest. Leading Harvest ma charakter non-profit, a jej głównym zadaniem jest promowanie zasad zrównoważonego rolnictwa i ochrony dóbr naturalnych.

Dostępne przesłanki każą sądzić, że Bill Gates chce się przyczynić do większego poszanowania gruntów i wspierania właściwego ich wykorzystania. Co ciekawe, nie jest jedynym z najbogatszych ludzi na świecie, który inwestuje w rolnictwo.

Innymi osobami, które kupują grunty rolnicze są m.in.: Jeff Bezos, John Malone, a także Stewart i Lynda Resnick.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł