Bill Gates
fot. Kuhlmann /MSC (securityconference.org/en/medialibrary/asset/bill-gates-1523-18-02-2017/ ; securityconference.org/impressum/)
Autor Magdalena Więckowska - 21 Lutego 2021

Bill Gates rekomenduje przejście na syntetyczną wołowinę. Odniósł się do bogatych krajów

Bill Gates, założyciel firmy Microsoft i filantrop, dużo uwagi poświęca zmianom klimatu oraz rolnictwu. Zarówno w swojej książce "Jak uniknąć katastrofy klimatycznej" i w wywiadzie dla magazynu naukowego "MIT Technology Review" Bill Gates zarekomendował bogatym krajom przejście na syntetyczną wołowinę.

Bill Gates zaznaczył, iż zmniejszenie liczby zwierząt hodowanych dla produkcji mięsa jest zapewne jedynym sposobem na to, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Niestety, to właśnie one w bezpośredni sposób wpływają na katastrofalne zmiany klimatu.

Bill Gates o wołowinie

Bill Gates ma całkiem sporo wspólnego z rolnictwem. Niedawno stał się bowiem największym prywatnym właścicielem gruntów rolnych w USA. Biznesmen wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa wielkimi nakładami finansowymi w Afryce, a jest wielce prawdopodobne, że na amerykańskiej ziemi będzie wspierał ochronę gleby, upraw i zasobów wodnych.

Założyciel firmy Microsoft posiada aż 96,8 tysięcy hektarów gruntów w osiemnastu stanach. Największe areały znajdują się w Luizjanie, Arkansas i Nebrasce.

Nie jest tajemnicą, że gazy cieplarniane uwalniane wskutek hodowli zwierząt są czynnikiem, który przyczynia się do destrukcji środowiska naturalnego. Czy istnieją jakiekolwiek sposoby, by - poza całkowitym wyeliminowaniem mięsa z diety - móc ulżyć planecie?

Rodzice zmarli, pozostały gigantyczne długi. 16-latek sam prowadzi gospodarstwoRodzice zmarli, pozostały gigantyczne długi. 16-latek sam prowadzi gospodarstwoCzytaj dalej

Bill Gates w rozmowie z "Mit Technology Review" odniósł się do możliwości ograniczenia gazów cieplarnianych:

– W przypadku zwierząt jest to bardzo trudne. Niestety te bakterie [w ich układzie pokarmowym, które wytwarzają metan] są niezbędnym elementem rozkładania trawy. Dlatego nie wiem, czy będzie tam jakieś naturalne podejście. Obawiam się, że przynajmniej do wołowiny potrzebne będą syntetyczne alternatywy białkowe, takie jak hamburgery roślinne.

Biedni i bogaci

Idea tworzenia syntetycznego mięsa nie jest nowością, jednakże na obecną chwilę nie istnieją metody, które sprawiłyby, że tego typu produkt kosztowałby tyle samo, co "tradycyjne" mięso. Co mówi na ten temat Bill Gates?

- Nie, nie sądzę, że 80 najbiedniejszych krajów będzie jadło syntetyczne mięso. Myślę, że wszystkie bogate kraje powinny przejść na stuprocentowo syntetyczną wołowinę. (...) Ostatecznie ta korzyść ekologiczna jest na tyle istotna, że ​​można w pewnym sensie zmienić zachowanie ludzi lub użyć regulacji, aby całkowicie zmienić popyt.

Przy okazji warto dodać, że amerykański biznesmen i filantrop interesuje się ekologicznym rolnictwem już od dłuższego czasu. W 2008 roku wraz z żoną Melindą ogłosił dotacje na rolnictwo w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej.

306 milionów dolarów miało za zadanie wspierać zrównoważone rolnictwo w ww. regionach. Co więcej, prowadzona przez niego fundacja skupia się na inwestowaniu w rośliny uprawne odporne na zmiany klimatu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wrp.pl

Następny artykuł