biznes
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 24 Października 2020

Polacy odkryli nowy sposób na przyszłościowy zarobek. Zachwyt i zaskoczenie

Biznes wymaga dobrego wyczucia, świeżości umysłu, kreatywności i gotowości chodzenia poza utartymi drogami. Tylko w ten sposób możliwe jest rozwinięcie działalności, która będzie miała szansę przynieść wyniki wymierne do włożonego w nią wysiłku. Czasy się zmieniają, podobnie jak upodobania ludzi, klimat i szereg innych czynników warunkujących zwyczaje konsumenckie. Warto podkreślić, że w ostatnich latach kupujący zwracają coraz większą uwagę na to, by wybierane przez nich produkty były jak najbliżej natury i miały jak najprostszy skład. Zielarstwo i naturalna medycyna przeżywają prawdziwy rozkwit.

Biznes związany z branżą roślinną? Niby żadna nowość, przecież większość rolników hoduje rośliny. Nic bardziej mylnego - istnieją na świecie takie gatunki, które - choć niezwykle popularne - ze względów klimatycznych były dotychczas niemożliwe do hodowania w Polsce. Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że gatunki roślin (i zwierząt), które w zwyczajnych warunkach nie mogłyby tutaj przetrwać, z powodzeniem rozszerzają swoje pola występowania również na nasz kraj. Ale o jakim gatunku tak naprawdę mówimy? Jest to niewątpliwie prawdziwa księżniczka wśród roślin: lawenda.

Biznes o wspaniałym zapachu

Nie trzeba długiego czasu, by wyobrazić sobie bezkresne, malownicze pola pokryte jasnofioletowym kwieciem lawendy. Dotychczas takie widoki kojarzyły się nam tylko i wyłącznie z daleką Prowansją. Własną lawendę można było mieć tylko podczas lata. Okazuje się, że od kilku lat rozwija się prężnie lawendowa gałąź roślinnego biznesu w Polsce. Dzięki niezwykle różnorodnym właściwościom i środkom stosowania lawenda ma szansę stać się obiecującym biznesem. Na niewielkich poletkach raczej nie ma co liczyć na pokrycie kosztów codziennego życia, ale w przypadku większych pól uprawa lawendy okazuje się być atrakcyjną opcją rozszerzenia dotychczasowej działalności ogrodniczej lub rolnej. Plantatorzy lawendy nie ograniczają się obecnie do uprawy sadzonek, ale korzystają z zainteresowania klienteli - sprzedają susz lawendowy, woreczki do szaf, świeże bukiety w sezonie, olejki eteryczne, hydrolaty kosmetyczne, ślubne kompozycje, świece, ozdoby do wystroju wnętrz. Nierzadko właściciele pól lawendy udostępniają swój teren na specjalne sesje fotograficzne.

Instrukcja obsługi lawendy

Mówi się, że lawenda to roślina bezproblemowa - rzadko choruje, nie jest podatna na szkodniki ani choroby grzybowe. Do wzrostu potrzeba jej sporej dawki słońca, regularnego przycinania, odchwaszczania i w miarę żyznej gleby. Pomimo miłości, jaką ta roślina darzona jest przez wiele osób i niezbyt skomplikowanych warunków uprawy, przed otwarciem lawendowego biznesu lepiej dwa razy się zastanowić. Przede wszystkim nieoceniona jest tutaj wiedza z zakresu rolnictwa czy ogrodnictwa. Warto wybrać się do różnych szkółek i rozeznać, jaką odmianę lawendy powinno się wybrać do regionu Polski, w którym mieszkamy. Roślina kwitnie od czerwca do września i to podczas tego czasu można liczyć na największe zarobki z tego biznesu. Z tego względu można uznać go za zajęcie sezonowe, chociaż przy dużych polach i proporcjonalnych do tego zbiorach kwiatostanów można zapewnić sobie na zimę i wczesną wiosnę zapas świec, olejków i innych produktów. Każdy plantator uczy się na drodze prób i błędów. Podobnie jak z każdym innym biznesem nie ma co liczyć na gigantyczne zarobki w pierwszych latach funkcjonowania. Jednakże przy dobrym przygotowaniu i gotowości do pracy włożone koszty mogą się wielokrotnie zwrócić. Warto zatem być cierpliwym na owoce swojej pracy. Z roku na rok w Polsce plantacji lawendy jest coraz więcej. Mimo to trudno mówić o tym, by poszczególne plantacje były dla siebie konkurencyjne. Zapotrzebowanie na lawendowe produkty jest naprawdę duże, a plantatorów jest mało. Może to oznacza, że ta biznesowa nisza może być dobrym punktem inwestycji?

Następny artykuł