boże narodzenie
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 8 Listopada 2020

Miliony Polaków dostaną przykry prezent na święta? Możliwy porażający scenariusz

Boże Narodzenie jest jednym z najbardziej radosnych momentów w roku - czas ten kojarzy się ze spotkaniami w rodzinnym gronie, wspólnym gotowaniem, dekorowaniem domostwa oraz kupowaniem prezentów. Obecny przez cały 2020 roku koronawirus nie odpuszcza, a cała Europa mierzy się z jego drugą falą, która przez wielu ekspertów jest uznawana za jeszcze silniejszą niż pierwsza, która miała miejsce wiosną. Istnieje zatem ryzyko, że wiele grup społecznych w Polsce może otrzymać przykry prezent na święta Bożego Narodzenia - nasze doroczne zwyczaje uderzą w mur nieubłaganej rzeczywistości.

Boże Narodzenie i cały okres przedświąteczny wiążą się z wysokimi dochodami związanymi z konsumpcją. Polacy kupują nie tylko całą masę prezentów dla swoich bliskich, ale też dużo więcej produktów spożywczych, niż podczas innych miesięcy w roku. Obostrzenia mogą niestety wpłynąć na to, że m.in. portfele rolników uszczuplą się przez nowe, niespotykane dotąd zachowania konsumentów. Przykrym prezentem może stać się przede wszystkim mniejsza zawartość portfela, lecz nie jest to - zdaniem ekonomistów - w pełni przesądzone. Cały czas jest mowa o różnych scenariuszach.

Boże Narodzenie i obawa o przyszłość

Ekonomiści twierdzą, że obecny pełzający lockdown jest mniejszym szokiem dla przedsiębiorców niż jego wiosenna wersja. Nie zmienia to faktu, że wiele osób ogranicza wychodzenie z domów, co wiąże się ze zmniejszoną konsumpcją.

Co prawda wszystkie sklepy spożywcze są otwarte, jednakże zauważono, że konsumenci wytworzyli nowe nawyki - kupują często to, co najpotrzebniejsze, unikając “zbytków” wśród produktów spożywczych. Ministerstwo Rozwoju nie publikuje już od jakiegoś czasu żadnych analiz ekonomicznych, gdyż sytuacja jest kompletnie nieprzewidywalna.

Bardzo możliwe, że przez obecne obostrzenia wiele osób straci pracę. Inni będą czuli się niepewnie i odkładali pieniądze na “czarną godzinę”. Tego typu nastroje społeczne nie sprzyjają przedświątecznemu szałowi zakupowemu, który mógłby podreperować kulejące polskie PKB.

Nie wiadomo, co się stanie

Od soboty 7 listopada mamy do czynienia z kolejnymi obostrzeniami i nie wiemy, czy w najbliższym czasie nastąpi całkowity lockdown. Według portalu money.pl mamy obecnie do czynienia nie z prognozowaniem sytuacji ekonomicznej w Polsce, lecz scenariuszami prognostycznymi - wszystko bowiem zależy od kolejnych ruchów polityków.

Grudzień jest jednym z najważniejszych miesięcy dla konsumpcji. Ma to znaczenie zarówno dla sprzedawców elektroniki, akcesoriów domowych, kosmetyków, leków, ale także dla rolników. W 2020 roku przy stole zapewne wiele rodzin spotka się w węższym gronie, co będzie oznaczać, że skonsumowanego jedzenia będzie drastycznie mniej niż w zeszłym sezonie.

Może to wpłynąć na obniżki pewnych produktów, a co za tym idzie - gorszą sytuacją producentów żywności. Kłopoty finansowe i osłabiona grudniowa koniunktura byłyby niezwykle przykrym prezentem dla wielu milionów Polaków. Porażający scenariusz nie jest wykluczony, lecz pamiętajmy - prognozy nie zawsze muszą się sprawdzać.

Następny artykuł