boże narodzenie
unsplash.com / fot. Michael Stockman
Autor Magdalena Więckowska - 8 Grudnia 2020

W waszych domach macie żywą czy sztuczną choinkę? Wybór warto przemyśleć

Boże Narodzenie nadchodzi wielkimi krokami, a przezorni zaczynają już teraz planować wystrój domu na grudniowe święta. Jednym z najbardziej popularnych symboli Bożego Narodzenia jest bez wątpienia choinka. Co roku w wielu rodzinach pada pytanie: żywa czy sztuczna? Każda z nich ma swoje wady i zalety, jak i zagorzałych zwolenników.

Bożego Narodzenia nie sposób wyobrazić sobie bez wspaniałego klimatu, jaki tworzy obecność choinki. Okazuje się jednak, że taka krótkotrwała ozdoba domu ma naprawdę wielki wpływ na środowisko.

Andrzej z Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał prawdę o swoim miłosnym życiu. Absolutna szczerośćCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Boże Narodzenie i choinka w domu

Choinek co roku jest do wyboru cała paleta - małe, wielkie, barwione, obsypane brokatem, zielone, białe, srebrne, złote. Ten, kto choć raz miał w swoim domu na święta żywą choinkę ten z pewnością pamięta intensywny zapach igliwia i urok zielonego drzewka. Choinka może być cięta - wtedy musi być umieszczona w specjalnym stojaku, do którego dołącza się pojemnik na wodę, by drzewo mogło przetrwać nieco dłużej.

W drugim przypadku żywej choinki można przynieść ją do domu wraz z bryłą korzeniową w doniczce. Taki ładunek jest oczywiście sporo cięższy, lecz ma to niewątpliwą zaletę: jeśli zadbamy o drzewko w domu, istnieje szansa, że nie obumrze, a po Bożym Narodzeniu można je będzie posadzić w przydomowym ogrodzie i dać mu długie życie.

Choinka sztuczna

W przypadku choinek sztucznych niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest to jednorazowy wydatek. Dobrej jakości choinka może posłużyć wiele lat. Najdroższe modele, które pojawiają się m. in. w hotelach są tak pieczołowicie wykonane, że dopiero z bliska widać, iż nie jest to żywy organizm.

Jest jednak cena, jaką płaci się za plastikowe piękno - wyprodukowanie, a późniejsza utylizacja takiego drzewka kosztuje środowisko naprawdę wiele. Tworzywo rozkłada się ponad 400 lat, a już podczas samej produkcji choinki wytwarzane są szkodliwe dla atmosfery opary. Jak widać, każda opcja ma swoje plusy i minusy - warto je rozważyć już teraz, gdy Gwiazdka już tuż tuż.

Ogromne zaskoczenie w Ogromne zaskoczenie w "Rolnik szuka żony". Magda i Kuba wyznali wszystko przed kameramiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł