boże narodzenie
pexels.com
Autor Magdalena Więckowska - 9 Grudnia 2020

Czy sprzedawanie żywych karpi w sklepach powinno być zabronione?

Boże Narodzenie jest wspaniałym czasem, który kojarzy się z rodzinnym ciepłem, spotkaniami w gronie najbliższych i pysznymi tradycyjnymi potrawami. Jednym z obowiązkowych dań na wigilijnym stole wielu tysięcy Polaków jest karp. Choć jest to ryba azjatycka, to szturmem podbiła serca mieszkańców Polski. Są to chyba jedne ryby, które sprzedaje się w supermarketach żywe. Pakowane do plastikowych torebek powoli duszą się bez dostępu do wody.

Boże Narodzenie jest czasem dobroci dla innych - ważne, by zadbać o harmonijne relacje z innymi, ale warto też pomyśleć o tych, którzy nie są w stanie zawalczyć o swoje prawa.

Bożonarodzeniowy karp

Wielu z nas słyszało o akcjach prowadzonych przed supermarketami lub przy stoiskach z żywymi karpiami. Aktywiści w zeszłych latach próbowali naświetlić problem cierpienia karpi, zwłaszcza że trudno znaleźć logiczne uzasadnienie, dla którego ryby te są sprzedawane żywe.

Widok karpia w plastikowej torebce, rzucającego się na lewo i prawo - mówiąc delikatnie - nie należy do przyjemności i jest przejawem braku empatii wobec zwierzęcia. Co więcej - jest kompletnie niepotrzebnym zwyczajem, który nie ma nic wspólnego z myśleniem o innych. Trudno wyobrazić sobie, żeby w sklepach rybnych na co dzień sprzedawano żywe ryby innych gatunków, prawda? Mimo to karpie co roku sprzedawane są w tak dziwny i niewytłumaczalny sposób.

Zwyczaje i tradycje

Tak jak wieprzowinę kupuje się w sklepie mięsnym na kilogramy, a łososia w kawałkach, tak - idąc głosem logiki - powinna odbywać się sprzedaż wigilijnego karpia. Duże sieci sklepów spożywczych zaczynają powoli brać pod uwagę zniesmaczenie klientów związane z traktowaniem karpi.

Jeszcze dziesięć lat temu takie praktyki były na porządku dziennym i dziwne wydawały się opinie, że sprzedaż żywego karpia jest czymś niewłaściwym. Warto zatem przemyśleć zasadność powtarzanych corocznie zwyczajów - świadomość ich sensowności może zaoszczędzić niepotrzebnego cierpienia.

Następny artykuł