boże narodzenie
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 16 Grudnia 2020

Zaskoczenie na Boże Narodzenie i Sylwestra. Pogoda może namieszać

Boże Narodzenie i biały krajobraz? Już od kilku lat taki widok staje się coraz mniej powszechny. Synoptycy prognozują, że pojawienie się śniegu na Gwiazdkę nie jest kompletnie wykluczone. Możliwe, że opady śniegu wystąpią jednak dopiero na Sylwestra.

Boże Narodzenie i poprzedzający je tydzień będą czasem intensywnych pogodowych zawirowań. Nic zatem dziwnego, że synoptykom trudno jest dokładnie przewidzieć, czy na Wigilię pojawi się w Polsce śnieg.

Boże Narodzenie i pogoda

Od wtorku 22 grudnia 2020 roku musimy przygotować się na niezwykle zmienną aurę. W niektórych częściach kraju mogą pojawić się ujemne temperatury i śnieg, jak i odczuwalna fala ciepła połączona z porywistym wiatrem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że najbardziej prawdopodobne jest pojawienie się śniegu po Wigilii.

Jeszcze w tygodniu poprzedzającym Święta w Polsce może zrobić się nieco cieplej - nie wyklucza to jednak pojawienia się przymrozków w nocy i nad ranem.

Ekolodzy wywalczyli zakaz. Sołtys zwraca uwagę na problemy rolnikówEkolodzy wywalczyli zakaz. Sołtys zwraca uwagę na problemy rolnikówCzytaj dalej

Szczegóły prognozy

Rolnicy na szczęście nie muszą przejmować się teraz swoimi roślinami na polach, bo ich okres wegetacyjny już dawno minął. Również na pastwiska nie są wypuszczane zwierzęta.

Niemniej jednak warto mieć świadomość, czy nadchodząca pogoda nie powinna skłonić do weryfikacji ocieplenia kurników i szczelności budynków gospodarczych.

Ochłodzenie przyjdzie do Polski na moment i - jak twierdzą synoptycy - jedynie na przełomie 19 i 20 grudnia. W samą Wigilię termometry mogą wskazać nawet 10 stopni Celsjusza.

Natomiast kolejne dni Świąt przynieść mogą zimne masy powietrza, które zaowocują mrozem i opadami śniegu.

Trudno przewidywać, by ochłodzenie miało charakter trwały, choć najprawdopodobniej Sylwester minie pod znakiem lekkiego mrozu.

Dynamicznie przewijające się nad Polską masy powietrza nie dają dużej pewności co do pogodowej przyszłości. Można być jednak pewnym tego, że końcówka roku zapewni nam sporo zaskoczeń.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł