Brexit - umowa
KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
Autor Aneta Wasilewska - 26 Grudnia 2020

Specjalne ułatwienia dla producentów rolno-spożywczych. Umowa między UE a Wielką Brytanią

Dzięki umowie zawartej między Wielką Brytanią a Unią Europejską możliwe będzie ograniczeni negatywnych skutków brexitu. W związku z porozumieniem obowiązywać będą specjalne ułatwienia między innymi dla producentów rolno-spożywczych.

- Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli. Ograniczy negatywne skutki brexitu - przekazał w piątek minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Jak podkreślił Szymański, Polska już od początku zabiegała o konstruktywne i wytrwałe działania UE w sprawie.

Specjalne ułatwienia dla producentów rolno-spożywczych

- Umowa ograniczy negatywne skutki brexitu. Dotyczy zarówno producentów towarów przemysłowych jak i rolno-spożywczych. W umowie przewidziano specjalne ułatwienia na przykład dla sektora motoryzacyjnego, farmaceutyków, czy produktów rolnictwa ekologicznego. Zadbaliśmy w negocjacjach o uwzględnienie interesu sektora transportowego, szczególnie ważnego dla Polski. Przewoźnicy będą mieli nieograniczony dostęp z punktu do puntu pomiędzy Unią i Wielką Brytania oraz pełne prawa tranzytowe wzajemnie przez swoje terytoria. W ograniczonym zakresie możliwe będą również operacje kabotażowe- zaznaczył Szymański.

Co więcej, umowa pozwoli na ograniczenia kosztów gospodarczych wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Rolnicy złożyli petycję. Nie zgadzają się z zakazem wywalczonym przez ekologówRolnicy złożyli petycję. Nie zgadzają się z zakazem wywalczonym przez ekologówCzytaj dalej

- Utrzyma dostęp do rynku brytyjskiego dla polskich eksporterów, którzy w 2019 roku sprzedali w Wielkiej Brytanii towary za 61 mld złotych. Szerokie porozumienie dotyczące koordynacji świadczeń społecznych będzie ważne dla bezpieczeństwa socjalnego polskich obywateli - dodał.

Bez cła, bez zakłóceń

Jak zaznaczył minister ds. europejskich Konrad Szymański, umowa pozwoli na stabilizację, a także rozwój relacji politycznych między UE a Wielką Brytanią.

- W Brukseli odbyło się w piątek posiedzenie ambasadorów państw UE ws. umowy UE z Wielką Brytanią po brexicie. Główny negocjator unijny Michel Barnier przedstawił na nim wynik negocjacji. Polski ambasador Andrzej Sadoś podziękował Barnierowi za pracę nad porozumieniem i zapowiedział, że Polska musi zapoznać się jeszcze z jego szczegółami- przekazuje PAP.

Porozumienie o wzajemnych reakcjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie zostało zawarte w czwartek, a dzięki niemu od nowego roku w handlu nie będzie ceł, ani innych zakłóceń.

Przypomnijmy, proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczął się dokładnie 1646 dni temu. Formalnie Wielka Brytania już 31 stycznia bieżącego roku wyszła z UE, ale do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Farmer

Następny artykuł