brexit
unsplash.com / fot. Sven Scheuermeier
Autor Magdalena Więckowska - 29 Stycznia 2021

Zaczęło się w styczniu 2021 roku. Najnowsza umowa handlowa między Ukrainą i Wielką Brytanią

Brexit sprawił, że europejskie kraje będą musiały się odnaleźć w nowej sytuacji gospodarczej - pierwszy krok w tym kierunku wykonała Ukraina wraz z Wielką Brytanią. Od początku stycznia zaczęło obowiązywać nowe porozumienie handlowe mające na celu liberalizację handlu i uproszczenie procedury eksportowej do Wielkiej Brytanii.

Brexit sprawił, że państwa europejskie zastanawiały się nad przyszłością handlową z Wielką Brytanią. Wyjście z Unii Europejskiej otworzyło kompletnie nowy rozdział współpracy między krajami na całym kontynencie.

Ukraina i Wielka Brytania

Choć Ukraina nie należy do państw Unii Europejskiej, to również dba o rozwój gospodarczy i potencjalne rynki zbytu. Dobre relacje z Wielką Brytanią z pewnością są wielką szansą dla producentów zza naszej wschodniej granicy.

Od 1 stycznia obowiązuje nowe porozumienie handlowe między Ukrainą a Wielką Brytanią. Jakie zmiany w codziennym życiu w handlu wprowadzi opisywany dokument?

Umowa stała się podstawą do wprowadzenia strefy wolnego handlu między Ukrainą a Wielką Brytanią.

Niemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASFNiemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASFCzytaj dalej

Przepisy liberalizujące handel dotyczą na obecną chwilę 98% produktów. Niewykluczone jest jednak, by w kolejnych latach współpracy brytyjsko-ukraińskiej rozszerzono ten zbiór na 100% towarów pochodzących z Ukrainy.

Dobre wiadomości dla rolników z Ukrainy

Nie trzeba dodatkowo podkreślać, że umowa z Wielką Brytanią jest ogromną szansą rozwoju dla ukraińskich rolników. Nie tylko zyskują oni stabilny rynek zbytu, ale też zmniejszone lub zupełnie zlikwidowane zostają cła na produkty importowane do Wielkiej Brytanii.

Warto dodać, że umowa między stronami została podpisana w Londynie 8 października 2020 roku, a weszła w życie nieco później - wraz z początkiem stycznia 2021 roku.

Ceny oferowane przez ukraińskich rolników są atrakcyjne i mogą stać się konkurencyjne względem innych produktów żywnościowych sprowadzanych z pozostałych krajów.

Jeszcze w październiku 2020 roku, zaraz po podpisaniu umowy z premierem Borisem Johnsonem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dla portalu ukrinform.pl powiedział:

W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest znaleźć szczerych przyjaciół. Są tylko pragmatyczne interesy i porozumienia sytuacyjne. Ale bywa też „ale”. Nasze stosunki z Wielką Brytanią są strategiczne, dialog absolutnie szczery, a zawarte porozumienia odzwierciedlają naprawdę bliską przyjaźń. Ponieważ nasze wartości są prawie takie same. Wartości, które są podstawą wewnętrznego świata narodu. Wolność, rywalizacja, poświęcenie, odpowiedzialność, honor.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: ukrinform.pl, wrp.pl

Następny artykuł