bronisze
unsplash.com / fot. Iñigo De la Maza
Autor Magdalena Więckowska - 13 Stycznia 2021

W Broniszach coraz więcej produktów z importu. Podajemy aktualne ceny

Rynek hurtowy w Broniszach jest ważnym wyznacznikiem tego, jak kształtują się ceny poszczególnych owoców i warzyw w Polsce. Ze względu na zimę produkty pochodzenia krajowego są uzupełniane tymi pochodzącymi z importu.

W artykule poniżej podajemy aktualne ceny poszczególnych rodzajów owoców i warzyw na giełdzie w Broniszach.

Owoce i warzywa w Broniszach

Zimowa pora roku sprawia, że rodzimych owoców i warzyw jest coraz mniej, a naturalnym biegiem rzeczy staje się sprzedaż produktów pochodzących z importu. Jakie gatunki można kupić na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach? Importowane są m.in. ziemniaki, pomidory, cukinie, brokuły, bakłażany, kalafiory, kalarepy, ogórki, bataty papryki (czerwone, żółte, zielone) rzodkiewki oraz sałaty (lodowe, masłowe i kędzierzawe).

Anna Kaszewiak, ekspertka ds. promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze cytowana przez portal sadyogrody.pl podaje:

- Warzywa z importu pochodzą głównie z Hiszpanii, Włoch. W przypadku ogórków spod osłon dostępne są też z Ukrainy i Rosji, a w przypadku pomidorów lista krajów jest szersza, są to Belgia, Holandia, Turcja, Hiszpania, Maroko.

Fani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieFani zbierają pieniądze dla Gienka i Andrzeja. Jedna inwestycja, która może odmienić ich życieCzytaj dalej

Tendencje cenowe

Nie jest tajemnicą, że zimą ceny owoców i warzyw rosną. Jak podaje Anna Kaszewiak za cukinię w Broniszach zapłacimy od 10,00 do 12,00 złotych za kilogram. Brokuły plasują się w cenach od 7,00 do 9,00 złotych za kilogram, natomiast w przypadku bakłażanów są to kwoty od 10,50 do 14,00 złotych za kilogram.

Wymienione wyżej warzywa pochodzą głównie z rynków hiszpańskich. Wskutek ostatniego ataku zimy na Półwyspie Iberyjskim również ceny produkowanej tam żywności uległy podwyższeniu. Tendencja wzrostowa jest cały czas odczuwalna - również na giełdzie w Broniszach.

Kolejnym hiszpańskim produktem, który cieszy się w Broniszach dużą popularnością są papryki - czerwone, żółte i zielone. Dwie pierwsze wymienione odmiany są nieco droższe, a ich ceny za kilogram plasują się w obrębie od 7,00 do 9,00 złotych. Za kilogram papryki zielonej trzeba zapłacić około 8,00 złotych.

Lubiane przez Polaków kalafiory w okresie zimowym również pochodzą z południa Europy - w tym przypadku nie tylko z Hiszpanii, lecz także z Włoch. Co ciekawe, cena za sztukę tego warzywa to aż 7,00-8,00 złotych.

Kolejnymi produktami, które są sprowadzane do naszego kraju zimą są: rzodkiewki (1,70 do 2,00 złotych za pęczek), sałata lodowa (4,20 do 4,40 złotych za główkę), sałata masłowa (około 2,60 złotych za główkę), sałata kędzierzawa (2,50 do 3,30 złotych za sztukę).

Pomidory z importu kosztują nawet do kilkunastu złotych za kilogram - choć tutaj wszystko zależy od odmiany warzywa. Tradycyjnie droższe są pomidory malinowe. Równie wysokie ceny notują ogórki szklarniowe, za które zapłacić trzeba od 7,00 do 11,00 złotych za kilogram.

Zestawienie warzyw i owoców nie byłoby kompletne bez zwieńczenia go informacjami o cenach ziemniaków. Importowane bulwy (starsze) kosztują obecnie od 0,47 do 0,80 złotych. Za młode ziemniaki zapłacimy więcej, bo od 3,60 do 4,00 złotych za kilogram. Dla porównania warto powiedzieć też o cenach krajowych ziemniaków w Broniszach, których kwoty za kilogram oscylują w granicach od 0,45 do 0,67 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadyogrody.pl

Następny artykuł