KPO - Buda
Konferencja prasowa przedstawicieli rządu (sygnał udostępniony przez TVP)
Autor Aneta Wasilewska - 13 Kwietnia 2021

Buda ws. KPO: "Zwielokrotniliśmy sumy, które przeznaczone będą na rolnictwo i obszary wiejskie"

Dzisiaj przed godziną 13:00 odbyła się konferencja prasowa zwołana między innymi przez rzecznika rządu Piotra Müllera, szefa KPRM Michała Dworczyka oraz Waldemara Budy, sekretarza stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej. Podczas konferencji Waldemar Puda zaznaczył, że prace nad Krajowym Planem Odbudowy przebiegają w sposób niezakłócony. - Bardzo mocno zwiększyliśmy sektor obszarów wiejskich i rolnictwa. Zwielokrotniliśmy sumy, które przeznaczone będą na rolnictwo i obszary wiejskie - przekazał Buda. 

Zgodnie ze słowami Waldemara Budy, kwota przeznaczona na szeroko rozumiane przetwórstwo rolno-spożywcze zostanie zwiększona nawet 2,5-krotnie.

- Takie były uwagi i tak czujemy, że ten sektor należy wesprzeć - zaznaczył Buda.

Jak można było przeczytać na slajdach, które pojawiały się podczas konferencji prasowej, w komponencie A "Odporność i konkurencyjność gospodarki" w Krajowym Planie Odbudowy w wyniku konsultacji wprowadzono następujące zmiany:

  • zwiększenie środków na inwestycje związane ze skracaniem łańcucha dostaw,
  • rezygnacja z osobnej inwestycji dla zielonych przedsiębiorstw,
  • zwiększono środki na działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 97 mln euro do 115 mln euro,
  • dodano inwestycje - rozwój przemysłu kosmicznego.
Obrazy RolnikINFO"Jeszcze się błyszczy". Fani podarowali Gienkowi i Andrzejowi z "Rolnicy. Podlasie" nową piłęCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Natomiast w komponencie B "Zielona energia i zmniejszenie energochłonności" dodano np. nową inwestycję, dotyczącą zwiększenia potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich.

Oczekiwania w zakresie zwiększenia kwoty na rolnictwo

Jak przekazał Waldemar Buda podczas konferencji, wysłuchane zostały głosy dotyczące zwiększenia pieniędzy na rolnictwo z KPO.

- Bardzo poważnie żeśmy się wsłuchali w słowa, które padały ze strony Lewicy, czy PSL. W zakresie rolnictwa były oczekiwania zwiększenia i robimy to ponad 2,5-krotnie. (...) Wobec tego KPO można nazwać Krajowym Planem Zgody Narodowej na temat rozwoju gospodarki i społeczeństwa polskiego po wyjściu z pandemii - zaznaczył.

Kiedy ostateczna wersja Krajowego Planu Odbudowy?

Jak zapowiedziano, zakończenie prac na KPO planowane jest po 20 kwietnia bieżącego roku. Natomiast pierwsze projekty ustawy wdrażającej mogą pojawić się w maju 2021 roku.

Przypomnijmy, konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy trwały od 26 lutego do 2 kwietnia bieżącego roku. Natomiast od 24 do 30 marca trwały wysłuchania publiczne na temat KPO. Ostateczna wersja KPO do 30 kwietnia musi zostać złożona do Komisji Europejskiej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Konferencja prasowa 13/04/2021

Następny artykuł