Burak - problemy
Slawek Ilski/Wikipedia/(CC BY 3.0)
Autor Aneta Wasilewska - 1 Listopada 2020

W burakach coraz mniej cukru. Rolnicy liczą straty, ratują się jedynie dopłatami

Burak cukrowy bez cukru? Niestety, jest to coraz częstszy problem przy zbiorach. Dziś rolnicy znaleźli się w ciężkiej sytuacji.

Buraki cukrowe znikają już z pól, a jak przebiega ich zbiór i czy ich polaryzacja jest satysfakcjonująca? Niestety, rolnicy coraz częściej mają problemy z tymi popularnymi warzywami. Chociaż stawki płatności do ha upraw są wyższe niż w ubiegłym roku, sytuacja nie jest najlepsza.

Nowy zakaz niebawem wejdzie w życie. WIR apeluje o zmianę decyzji, konsekwencje uderzą w rolnikówNowy zakaz niebawem wejdzie w życie. WIR apeluje o zmianę decyzji, konsekwencje uderzą w rolnikówCzytaj dalej

Buraki z mniejszą ilością cukru

- Czekam na podsumowanie finansowe. Patrząc na nakłady, to prócz dopłaty nie za wiele z nich zostanie. Trzeba się poważnie zastanowić nad sianiem na kolejny sezon - napisał jeden z rolników, którego zacytował portal Pomorska.

Niestety, w sieci pełno jest podobnych wpisów rolników, którzy martwią się o tegoroczne zbiory buraków. Jednym z nich jest producent, który z 52 hektarów zebrał 3318 ton buraków, przy polaryzacji ponad 15%. Co oznacza, że gdyby nie dopłaty, z upraw nie miałby żadnego dochodu.

- Niestety tegoroczna kampania jest bardzo trudna. W wielu rejonach kraju mamy do czynienia z problemami podczas zbioru i załadunku buraków (...) Największym zmartwieniem jest bardzo niska zawartość cukru w burakach, niespotykana od lat - przyznał Rafał Strachota, dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Z ostatniej chwili: Józef z "Rolnik szuka żony" się określił. Widok nie pozostawia wątpliwości
2. Pochowali kota w ogrodzie, chwilę później zobaczyli go w domu. Odkopali grób i nic nie zrozumieli, dopiero weterynarz zdradził im prawdę
3. Nikt się nie spodziewał, że Marta Manowska robi podobne rzeczy. Nieznane fakty z jej życia prywatnego

Zacznie się 2.11. Jest jeden warunek, by tysiące osób dostały pieniądzeZacznie się 2.11. Jest jeden warunek, by tysiące osób dostały pieniądzeCzytaj dalej

Dlaczego burak nie ma cukru?

Polaryzacja poniżej 14% oznacza znaczne obniżenie ceny za dostarczone korzenie. Już w przypadku 16% polaryzacji, ceny spadają nawet o 30%, co prowadzi do tragicznej sytuacji dla wielu rolników. A skąd się w ogóle bierze wyjątkowo niska polaryzacja? Tu nie będzie zaskoczenia, pogoda kolejny raz wpływa na uprawy.

- Głównych przyczyn tak niskiej zawartości cukru należy dopatrywać w warunkach pogodowych, niekorzystnym rozłożeniu opadów oraz w szkodach spowodowanych przez chwościka buraka. Jedynie płatność do produkcji buraków może częściowo zniwelować straty. Jak ważny jest to instrument, pokazuje ten rok, bez jego funkcjonowania w przyszłości możemy zapomnieć o uprawie buraków i produkcji cukru w Polsce - dodaje Strachota.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu
  2. Pochowali kota w ogrodzie, chwilę później zobaczyli go w domu. Odkopali grób i nic nie zrozumieli, dopiero weterynarz zdradził im prawdę
  3. Wściekły Pudzian w niecenzuralnych słowach o całej sytuacji. Nie do wiary, że stał się ofiarą
  4. Dobitny komentarz Manowskiej. Prowadząca "Rolnik szuka żony" nie pozostawiła żadnych złudzeń
  5. Zakopują majtki na polu i czekają na efekt. Rezultaty wprawiają w osłupienie
  6. Katarzyna Dowbor pochwaliła się nowym członkiem rodziny. Komentarz dziennikarki nie pozostawia złudzeńBu
  7. Złodzieje nic nie ukradną ze sklepu. Właściciel zamontował specjalny monitoring

Źródło: Pomorska

Następny artykuł