Burak - polaryzacja 2020
IGOR STEVANOVIC/Science Photo Library RF/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Stycznia 2021

Bez zaskoczeń. Opublikowano wyniki polaryzacji buraków w 2020 roku

Opublikowane zostały wyniki porejstrownych doświadczeń buraków cukrowych w 2020 roku. Nie ma zaskoczenia w wynikach Centralnego Ośrodka Badań odmian Roślin Uprawnych, polaryzacja w 2020 roku była na niższym poziomie w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Centralny Ośrodek Badania odmian Roślin Uprawnych opublikował "Wyniki porejstrownych doświadczeń odmianowych - burak cukrowy 2020".

- Opracowanie zawiera wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych z burakiem cukrowym przeprowadzonych w roku 2020 na tle wyników z roku 2019 - zaznaczono na wstępie.

Doświadczenia w 2020 roku

- Doświadczenia zlokalizowano w 11 stacjach (SDOO) i zakładach (ZDOO) doświadczalnych oceny odmian. Wysiano 18 odmian wpisanych do Krajowego rejestru, w tym osiem zarejestrowanych w roku 2020. Wszystkie badane odmiany miały deklarowaną przez hodowców odporność na rizomanię, a dziewięć także na mątwika burakowego - przekazano w analizie COBORU.

Materiał do badań pochodził partii handlowych i pobrany został z magazynów cukrowni, nasiona zostały nadesłane przez hodowców.

Wystarczyła jedna decyzja ws. Wystarczyła jedna decyzja ws. "Rolnicy. Podlasie". Fani dali upust swoim emocjomCzytaj dalej

- W doświadczeniach stosowano standardowe herbicydy i insektycydy oraz chemiczną ochronę przeciwko chwościkowi buraka i innym chorobom liści. Zebrane próby korzeni z wszystkich poletek przewieziono do laboratorium technologicznego SHR Straszków lub Śmiłów, gdzie po umyciu je zważono i pobrano próby miazgi do analiz. Analizy jakościowe wykonano w Straszkowie - dodano.

Wyniki doświadczeń: buraki z mniejszą zawartością cukru

- Prace polowe w punktach doświadczanych rozpoczęto na przełomie marca i kwietnia 2020 roku, podobnie jak w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Doświadczenia założono w pierwszej i drugiej dekadzie kwietnia w optymalnych warunkach wilgotnościowych gleby. Z powodu dużego niedoboru opadów po siewie, wschody były opóźnione w porównaniu do roku 2019 i często nierównomierne. Odnotowano je przeważnie w trzeciej dekadzie kwietnia, średnio po 20 dniach od siewu. Najwcześniej siewki pojawiły się w miejscowościach Głubczyce, Przecław i Czesławice, a najpóźniej w miejscowościach Kawęczyn, Zybiszów i Lisewo. Od maja do końca sezonu wegetacyjnego występowały ponadnormatywne opady deszczu. Średnie sumy opadów w 10 miejscowościach były wyższe w porównaniu do średnich z wielolecia - można przeczytać w analizie COBORU.

Jak zaznaczono, przebieg pogody w sezonie wegetacyjnym był sprzyjający plonowaniu, lecz jednocześnie był niezbyt korzystny dla jakościowych korzeni.

- W dziewięciu SDOO/ZDOO odnotowano większe plony w stosunku do poprzedniego roku. Średni plon korzeni w doświadczeniach wyniósł prawie 91 ton z ha i był o 12 ton większy niż w roku 2019. Natomiast średnia zawartość cukru w korzeniach, wyniosła 15,9% i była niższa o 1,9% w porównaniu do sezonu 2019. Wyniki plonowania i głównych parametrów jakości technologicznej odmian z poszczególnych miejscowości zamieszczono w tabelach 4-6. Z poszczególnych miejscowości pochodzą także wyniki oceny porażenia przez chwościka buraka i oceny wschodów polowych (tab. 7, 8). Pozostałe wskaźniki technologiczne oraz cechy oceniane w skali 9-stopniowej są średnią oceną dla badanych odmian - zaznaczono w analizie COBORU.

Cały materiał COBORU można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Centralny Ośrodek Badania odmian Roślin Uprawnych

Następny artykuł